מבט מירושלים החרדית 2017-11-29T18:10:46+00:00

דרך חדשות בחדרי חרדים

לאחר הסערה: החרדית הדליקה משואה

רחלי גנות, חרדית תושבת העיר בני ברק, הפועלת לשילוב נשים חרדים בתחום ההיי-טק - הדליקה אמש (רביעי) משואה בטקס בהר הרצל לרגל יום העצמאות בישראל

בנאומה לא הזכירה גנות כלל את המגזר החרדי והתמקדה בתעשיית ההייטק, בנשים בתעשייה ובתרומה של התעשייה אותה הגדירה "חוד החנית של הכלכלה" למדינה.

גנות הגדירה את תעשיית ההייטק ככזו הנותנת "הזדמנות שווה לכולם" ויתכן כי בכך רמזה לסערה שהתעוררה ושעליה כתבנו גם כאן, ב'בחדרי חרדים', עקב בחירתה בטענה שחברת ההייטק שבבעלותה מנצלת את הנשים העובדות בה [1].

לכתבה המלאה: goo.gl/76x8Aq

=====

הערת מערכת 0202:

[1] בציבור החרדי נשמעו טענות נגד הבחירה בגנות מאחר ויש הסוברים כי תעשיית ההייטק מנצלת נשים חרדיות מבחינת שכר ובטחון תעסוקתי.

#יום_העצמאות #טקס_המשואות #רחלי_גנות #הייטק_חרדי
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

נשים חרדיות עובדות קשה עבור משכורות שלא משתוות לעמיתיהם בשוק. חבל שהלימודים הנפרדים משפיעים לרעה על השתלבות אמתית בשוק העבודה.

חרדית פרוטסטנטית קלאסית

למה קשה לקהילה החרדית לפרגן לאשה משלכם פורצת דרך ?

ברור שבני החושך יכפישו אותה, כי הרי מה עוד יש להם בחיים חוץ מזה?

תעשיית ההייטק לא מנצלת נשים חרדיות מי שמנצל אותן הם הבעלים שלהן שכל נטל הפרנסה נופל עליהן

טעות בעברית: נשים חרדיות או נשים וחרדים...

+ View previous comments

2 days ago

0202 - מבט מירושלים החרדית

*** לקט בנושא יום העצמאות ***

דרך אבי מימרן בטוויטר

טקס מרגש בהר הרצל, ובמרכזו סיפורו של העם היהודי. אבל רק חצי סיפור סופר. החצי השני של האמונה היהודית, של מעתיקי השמועה, של מוסרי הנפש על התורה ושל השגחת הבורא, נעלם מהתסריט.
האמת שלהמחשת החצי הזה לא צריך שחקנים. גיבורי חציו השני של הסיפור כאן, ולנצח.
עם ישראל חי!

לציוץ המקורי: goo.gl/BpG4rr

******

דרך חדשות כיכר השבת

אלפי בני אדם הגיעו הערב לרחבת הכותל המערבי בירושלים, לתפילה משותפת וחגיגית לרגל יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. ההמונים שרו ורקדו ברחבה.

לכתבה המלאה: goo.gl/zr8n6N

******

דרך משה ויסברג בטוויטר

ליל יום העצמאות. ראש ישיבת מיר [1] הגרא"י [הגאון רבי אליעזר יהודה] פינקל בסיור בבית ישראל [2] לבדוק שכל המסעדות סוגרים בשעה 12:00

לציוץ המקורי: goo.gl/4BaA69

******

דרך חדשות בחדרי חרדים

"מרידה במלכות שמים": כך מציינים הקנאים את יום העצמאות

חוגי הקנאים כמו שאר הציבור החרדי בארץ ובעולם אינם מציינים וחוגגים את 'יום העצמאות', אך הם גם מקצינים ונוהגים ביום זה באבלות.

בחסידות תולדות אהרן [3] פורסמה מודעה מטעם המוסדות, בה נכתב כי "ביום המר והנמהר שמשנאיך נשאו ראש והרשעים אנשי השלטון הרשע חוגגים יום אידם ומכריזים רח"ל [רחמנא ליצלן] בריש גלי חילול שם שמים ומרידה במלכות שמים בפלטרין של מלך, וגם מתרבים הגזירות בהעברה על הדת, בחינוך לשמד לרבבות ילדי ישראל, מתערבים בבתי חינוך החרדים, ובגזירות הגיוס בכפיה - ובפיתויים נוראים, בחילולי שב"ק [שבת קודש], חיטוטי שכבי, ופרסומי שחץ ברחובות קריה, וכו' וכו'. חובה עלינו ביום זה להתפלל ולעורר רחמים רבים כאו"א [כל אחד ואחד] כפי יכלתו, לבקש על כבוד שמים להעביר גלולים מן הארץ, וכל בני בשר יקראו בשמך, ולביטול כל הגזירות הנוראות, וגם להתאבל ולקונן ביום זה לקיים (הושע פרק ט) אל תשמח ישראל אל גיל כעמים".

בחסידות יקיימו היום (חמישי) עצרת תפילה ואמירת פרקי תהילים שתכלול גם דברי התעוררות וקריאת 'ויחל' [4] לאלו המתענים.

כמו כן, יתקיים מנין תפילה עם אמירת 'עננו' [4] לאלו המתענים, בביהמ"ד [בית המדרש] סאטמאר [5] רחוב יואל ירושלים, כחצי שעה לפני השקיעה, במודעה נכתב "ויה"ר [ויהי רצון] שהמדינה הציונית תתבטל במהרה ממש, אמן".

לכתבה המלאה: goo.gl/u5tuZ8

=====

הערות מערכת 0202:

[1] ישיבת מיר - ישיבה חרדית-ליטאית ותיקה שממוקמת כיום בשכונת בית ישראל בירושלים. הישיבה היא הגדולה ביותר בארץ ואחת משתי הישיבות הגדולות בעולם ולומדים בה אלפי בחורים ואברכים.
[2] בית ישראל - שכונה חרדית בירושלים הצמודה לשכונת מאה שערים. בשכונה שוכנת ישיבת מיר וישיבות ומוסדות חינוך נוספים. פנימיות ודירות של בחורי ישיבת מיר פזורים בכל רחבי השכונה ובשכונה יש חנויות מזון רבות שמשרתות את תלמידי הישיבה ואורחים מבחוץ עד השעות הקטנות של הלילה.
[3] חסידות תולדות אהרון - חצר חסידית ירושלמית מאנשי היישוב הישן המשתייכת ל"עדה החרדית". החסידות מתאפיינת בקנאות דתית ובהתנגדותה לציונות. מרכז החסידות בשכונת מאה שערים בירושלים.
[4] "ויחל", "עננו" - תפילות שנוהגים לומר בימי צום. חלק מהקיצונים החרדים נוהגים לצום ולהתאבל ביום העצמאות.
[5] חסידות סאטמר - סאטמר היא אחת מהחסידויות הגדולות בעולם. אחד מסימניה המובהקים של החסידות הוא התנגדות נחרצת לציונות וכל שיתוף פעולה עם רשויות המדינה.

#יום_העצמאות #הכותל_המערבי #ישיבת_מיר #בית_ישראל #מאה_שערים #תולדות_אהרון #סאטמר
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

מה ההקשר של הבדיקה שסגרו מקומות ב12? זה סממן של בדלנות, או שלשגרה, או משהו אחר?

מאמר מערכת בעיתון יתד נאמן (18.04.18)

לא העצמאות שלנו!

ושוב, כמדי שנה, מציינת מדינת ישראל את "יום הולדתה" בשלל אירועים וטקסים, שלציבור החרדי כמו תמיד לא יהיה מה לחפש בהם – לא רק מפאת אופיים וסגנונם, הזר והמנוכר עבורנו, אלא בעיקר משום שאין לנו אף סיבה לשמוח ולעלוז על אותה "עצמאות", שהוכרזה בה' באייר תש"ח. לא זו בלבד, אלא שמבחינה יהודית השמחה ביום הזה היא בלתי ראויה.

לא, איננו כפויי טובה! אנו זוכרים היטב כי הישוב היהודי בארץ הקודש עמד בימים ההם בסכנת כיליון מוחשית. הערבים שהקיפו אותו וזממו להשמידו – היו רבים וחזקים לאין ערוך ממנו, גם שלטונות המנדט נטו בעליל לטובת הצד הערבי, היהודים מעטים וחלשים, "ארסנל הנשק" שעמד לרשותם היה עלוב ונכללו בו לעיתים כֵּלִים שכל תכליתם היה לייצר רעש המדמה תופי מלחמה, מתוך תקוה לא הגיונית שהערבים ייבהלו וינוסו על נפשם... מבצר גדול שאמור היה לקלוט לתוכו את משפחות ה"מיוחסים" בצמרת הנהגת הישוב – כבר הוכן לקראת "הסוף המר".

אבל אז אירע הבלתי יאומן: בארץ ישראל קם העם היהודי, ובניגוד לכל ההערכות לא הובס – אלא להיפך: אויביו הם שנמלטו בבושת פנים והפכו לפליטים, מותירים אחריהם רחובות, כפרים וישובים שלימים על בתיהם ורכושם. בלי ספק היתה זו הצלה ניסית מופלאה, שהכל היו צריכים להודות ולהלל עליה לבורא עולם.

בפועל – ומכאן הכאב הגדול – במקום שראשי הישוב ינתחו באיזמל התבונה האנושית את המאורעות, ויגיעו למסקנה הבלתי נמנעת: שיש מנהיג לבירה, והוא היחיד שיכול היה לשנות סדרי בראשית ולגרום שהמעטים והחלשים (כולל פליטי השואה המרוסקים שתחבו לידיהם נשק בלתי מוכר ושיגרו אותם לשדות הקרב) יגברו על הרבים והחזקים – הם העדיפו להשתית את מדינתם החדשה על כוחם ועוצם ידם המגוחך, ואת האמונה בזכותם על הארץ – על תוצאות ההצבעה בלייק סאקסס...

ועל זאת תדמע כל עין! הלא קרו כל כך הרבה דברים שצריך היה להודות עליהם לבורא עולם, התרחש כאן מה שאין לו הגדרה אחרת זולת "חיוך של ההשגחה", אבל הודאה כזו לא עלתה כלל על דעתם של מנהיגי הישוב החילוני, שהרי כל כוונתם ומגמתם ומעשיהם היו להקים מדינה שאינה הולכת לפי חוקי התורה, שהמשפט בערכאותיה לא יושתת על ה"שולחן-ערוך", שהשבת לא תכובד ברחובותיה, שלימוד התורה לא יהיה בה ערך עליון. במקום קידוש השם, נעשה אז חילול השם נורא, כאשר גמלו על הצלתם הניסית – בהתכחשות לבוראם!

ולא רק ברמת המעשים. אפילו ברמה ההצהרתית. בנוסח "מגילת העצמאות" לא הוזכרה ולו מילה אחת של הודאה לקב"ה. כל מהותה וניסוחה של מגילה זו, כוללת את המסר הכוזב של "עם חדש" שכביכול מקים לראשונה את מדינתו. זהו שיכתוב גס של ההיסטוריה, שלא נעשה בתום לב, אלא מתוך רצון בלתי מוסתר להחריב עדי יסוד את "העולם הישן" על כל משמעויותיו ה"גלותיות", ולהקים עם חדש, הלא הוא העם הישראלי, שיבעט במורשתו היהודית ויבוז לה.

ואמנם מאז ועד היום – מתנהלים מאבקים בלתי פוסקים על דמותה של המדינה, צביונה ואורחותיה. היכולת לקיים בה חיים יהודיים על פי ההלכה – אינה מובנת מאליה כלל ועיקר. מפעם לפעם קם המסית התורן שמזכיר לאזרחי ישראל כי כוונתם של מייסדי המדינה בכל הנוגע למצוות התורה ולשומרי מצוותיה – היו אחרות לגמרי, ושרק בגלל "תקלה מצערת" שיש לתקנה – עדיין ישנו בארץ עולם תורה, שעוד מעז לפרוח ולשגשג, כאשר יענו אותו.

הבה נשנן לעצמנו, כדי שלא נטבע בים התעמולה (שלצערנו חדרה גם לשולי מחננו): לא בה' באייר תש"ח נהיינו לעם – אלא במעמד הר סיני; לא מכוחה של אותה "הכרזת עצמאות" אנו קיימים כאן, אלא בחסד השם יתברך ובזכות הבטחתו לאבות הקדושים; ובכלל, לא ל"ראשית צמיחת גאולה" הדוגלת ב"כוחי ועוצם ידי" ומבקשת לעקור תורה ומצוותיה חלילה, התפללנו אלפי שנים - אלא לגאולת עולם נצחית, בידי משיח צדקנו, במהרה בימינו, היום אם בקולו נשמע!

=====

הערת מערכת 0202:

[1] יתד נאמן - עיתון חרדי המזוהה עם מפלגת דגל התורה. העיתון, המייצג את הזרם החרדי-ליטאי המרכזי, הוא העיתון הנפוץ ביותר בציבור החרדי בימי חול. העיתון מציג את דעתם והשקפתם של רבני המגזר החרדי-ליטאי.

#יום_העצמאות #יתד_נאמן
... See MoreSee Less

מאמר מערכת בעיתון יתד נאמן (18.04.18)

לא העצמאות שלנו!

ושוב, כמדי שנה, מציינת מדינת ישראל את יום הולדתה בשלל אירועים וטקסים, שלציבור החרדי כמו תמיד לא יהיה מה לחפש בהם – לא רק מפאת אופיים וסגנונם, הזר והמנוכר עבורנו, אלא בעיקר משום שאין לנו אף סיבה לשמוח ולעלוז על אותה עצמאות, שהוכרזה בה באייר תשח. לא זו בלבד, אלא שמבחינה יהודית השמחה ביום הזה היא בלתי ראויה.

לא, איננו כפויי טובה! אנו זוכרים היטב כי הישוב היהודי בארץ הקודש עמד בימים ההם בסכנת כיליון מוחשית. הערבים שהקיפו אותו וזממו להשמידו – היו רבים וחזקים לאין ערוך ממנו, גם שלטונות המנדט נטו בעליל לטובת הצד הערבי, היהודים מעטים וחלשים, ארסנל הנשק שעמד לרשותם היה עלוב ונכללו בו לעיתים כֵּלִים שכל תכליתם היה לייצר רעש המדמה תופי מלחמה, מתוך תקוה לא הגיונית שהערבים ייבהלו וינוסו על נפשם... מבצר גדול שאמור היה לקלוט לתוכו את משפחות המיוחסים בצמרת הנהגת הישוב – כבר הוכן לקראת הסוף המר.

אבל אז אירע הבלתי יאומן: בארץ ישראל קם העם היהודי, ובניגוד לכל ההערכות לא הובס – אלא להיפך: אויביו הם שנמלטו בבושת פנים והפכו לפליטים, מותירים אחריהם רחובות, כפרים וישובים שלימים על בתיהם ורכושם. בלי ספק היתה זו הצלה ניסית מופלאה, שהכל היו צריכים להודות ולהלל עליה לבורא עולם.

בפועל – ומכאן הכאב הגדול – במקום שראשי הישוב ינתחו באיזמל התבונה האנושית את המאורעות, ויגיעו למסקנה הבלתי נמנעת: שיש מנהיג לבירה, והוא היחיד שיכול היה לשנות סדרי בראשית ולגרום שהמעטים והחלשים (כולל פליטי השואה המרוסקים שתחבו לידיהם נשק בלתי מוכר ושיגרו אותם לשדות הקרב) יגברו על הרבים והחזקים – הם העדיפו להשתית את מדינתם החדשה על כוחם ועוצם ידם המגוחך, ואת האמונה בזכותם על הארץ – על תוצאות ההצבעה בלייק סאקסס...

ועל זאת תדמע כל עין! הלא קרו כל כך הרבה דברים שצריך היה להודות עליהם לבורא עולם, התרחש כאן מה שאין לו הגדרה אחרת זולת חיוך של ההשגחה, אבל הודאה כזו לא עלתה כלל על דעתם של מנהיגי הישוב החילוני, שהרי כל כוונתם ומגמתם ומעשיהם היו להקים מדינה שאינה הולכת לפי חוקי התורה, שהמשפט בערכאותיה לא יושתת על השולחן-ערוך, שהשבת לא תכובד ברחובותיה, שלימוד התורה לא יהיה בה ערך עליון. במקום קידוש השם, נעשה אז חילול השם נורא, כאשר גמלו על הצלתם הניסית – בהתכחשות לבוראם!

ולא רק ברמת המעשים. אפילו ברמה ההצהרתית. בנוסח מגילת העצמאות לא הוזכרה ולו מילה אחת של הודאה לקבה. כל מהותה וניסוחה של מגילה זו, כוללת את המסר הכוזב של עם חדש שכביכול מקים לראשונה את מדינתו. זהו שיכתוב גס של ההיסטוריה, שלא נעשה בתום לב, אלא מתוך רצון בלתי מוסתר להחריב עדי יסוד את העולם הישן על כל משמעויותיו הגלותיות, ולהקים עם חדש, הלא הוא העם הישראלי, שיבעט במורשתו היהודית ויבוז לה.

ואמנם מאז ועד היום – מתנהלים מאבקים בלתי פוסקים על דמותה של המדינה, צביונה ואורחותיה. היכולת לקיים בה חיים יהודיים על פי ההלכה – אינה מובנת מאליה כלל ועיקר. מפעם לפעם קם המסית התורן שמזכיר לאזרחי ישראל כי כוונתם של מייסדי המדינה בכל הנוגע למצוות התורה ולשומרי מצוותיה – היו אחרות לגמרי, ושרק בגלל תקלה מצערת שיש לתקנה – עדיין ישנו בארץ עולם תורה, שעוד מעז לפרוח ולשגשג, כאשר יענו אותו.

הבה נשנן לעצמנו, כדי שלא נטבע בים התעמולה (שלצערנו חדרה גם לשולי מחננו): לא בה באייר תשח נהיינו לעם – אלא במעמד הר סיני; לא מכוחה של אותה הכרזת עצמאות אנו קיימים כאן, אלא בחסד השם יתברך ובזכות הבטחתו לאבות הקדושים; ובכלל, לא לראשית צמיחת גאולה הדוגלת בכוחי ועוצם ידי ומבקשת לעקור תורה ומצוותיה חלילה, התפללנו אלפי שנים - אלא לגאולת עולם נצחית, בידי משיח צדקנו, במהרה בימינו, היום אם בקולו נשמע!

=====

הערת מערכת 0202:

[1] יתד נאמן - עיתון חרדי המזוהה עם מפלגת דגל התורה. העיתון, המייצג את הזרם החרדי-ליטאי המרכזי, הוא העיתון הנפוץ ביותר בציבור החרדי בימי חול. העיתון מציג את דעתם והשקפתם של רבני המגזר החרדי-ליטאי.

#יום_העצמאות #יתד_נאמן

 

Comment on Facebook

יתד מעניין מיעוט מנותק, רבים מן החרדים אינם מזדהים עם עמדתו

הרבה מילים ובלי מעשים. בואו ונראה אתכם מוותרים על הכספים של המדינה שאתם לא מסכימים עם קיומה. לא רק על הכספים הישירים אלא גם על הכספים העקיפים. אל תספרו לי שאתם לא מקבלים כסף מביטוח הלאומי ובאותה העת לא משלמים על האישפוז כשנולד לכם ילד. או על סיבסוד התרופות או טיפולי השניים. תהיו אמיתיים עם עצמכם ואיתנו...

חולי נפש

איזה לוגיקה גרועה ומעודדת שטחיות. במקום לבדוק את המאורעות במלחמת העצמאות לעומק, יוצאים מלכתחילה מתוך נקודת הנחה שהמאורעות ניסיים וזהו, שאר הפרטים לא חשובים. לא מה קרה בפועל מבחינה היסטורית, ולא כלום. הרי אם מעמיקים טיפה בפרטים ומבינים יותר את הכוחות שפעלו אז, לא צריך לפרשן את ההומור האלוהי ולהגיע עם 'אזמל התבונה' למסקנה ה'בלתי נמנעת' שהנצחון הוא תוצאת ה'חיוך של ההשגחה'. והמסקנה.. כן החילוניים מגינים עלינו, אבל.. לא באמת צריך אותם. וזה מה שקורה כשדת היא פנאטית מספיק כדי לעוור תמונת מציאות ברורה. כל מה שקורה בשדה הקרב זו הצגה אחת גדולה ולא חשובה בעיניי הכותב. מה שבאמת חשוב הוא האם מוישל'ה קם היום בבוקר לתת בראש בבית מדרש או לא, ולא האם אתה נלחם עם טנק ומטוס או עם חרב וסוס. אני מהמר בכל מקרה שאם הכותב יצטרך להלחם על חייו הוא יעדיף את הטנק והמטוס מאשר תפילות וחרב. די חבל בעיניי שיש לו את הפריווילגיה לא לדעת את זה. האם זה מייצג את המרכז של הדעה החרדית? מסופקני, ובכל מקרה מקווה שלא.

אבל את הכסף החילוני אתם אוהבים לחלוב ואת הרפואה החילונית. והתחבורה החילונית. פרזיטים

לא הבנתי את הלוגיקה של המאמר. הקב"ה הציל אותנו בניגוד לכל הגיון, אבל בגלל שהחילונים לא מבינים את זה אז אנחנו לא חוגגים, ולא מודים לקב"ה על הנס... הגיוני מאוד!

התקציבים שלנו, אבל החגיגות לא שלנו... צביעות ממדרגה ראשונה!

+ View previous comments

דרך חדשות בחדרי חרדים

הנהג מסאטמר [1] שאל: לעצור לכם בצפירה?
"אני חזקי הנהג ומבחינתי אני לא כזה דתי אז אני לא עוצר בצפירה", כך פנה נהג אוטובוס חרדי לנוסעות חרדיות, ושאל אותן האם לעצור להן בזמן הצפירה • ל'בחדרי' הוא מסביר: "אנחנו לא מתגייסים לצה"ל כי אנחנו מנותקים מהמדינה" • צפו בסרטון שהפך לויראלי.

את הסרטון תיעד הנהג בעצמו אמש (שלישי) באמצעות מצלמת הדרך שלו, 'בחדרי חרדים' ערך בירור באשר לזהותו של הנהג ומתברר כי הוא משתייך לחסידות סאטמאר, אשר כידוע אינה מכירה במדינה הציונית ולכן אמר את שאמר.

בשיחה עם 'בחדרי חרדים' מסביר חזקי: "אנחנו לא מתגייסים לצה"ל כי אנחנו מנותקים מהמדינה, כשיש חוקים של המדינה אנחנו לא קשורים לזה, יש לנו דברים שאנחנו חייבים לעשות כי המדינה מכריחה אותנו בכוח לעשות אותם".

לדבריו: "הדעה האישית שלי, היא שלא צריכים לעמוד בצפירה ולא רק, אלא אסור לעמוד. אבל כנהג אוטובוס אסור לי להביע ולכפות את הדעה האישית שלי מאחר ואני לא יודע מה הנוסעים רוצים - לכן החלטתי לשאול אותם".

לבסוף "הנוסעים ביקשו שאעצור בצד הדרך" מספר חזקי "מכיוון שיש רכבים נוספים שעוצרים ויכול להיות חילול ה' - וכך היה, כל אחד עשה את מה שהוא חושב מתוך בחירה חופשית".

לכתבה: goo.gl/Dq5o8q

=============
הערות מערכת 0202:

[1] חסידות סאטמר היא חצר חסידית שהוקמה על ידי הרב יואל טייטלבוים ב-1905, בעיר סאטמר שבטרנסילבניה. לאחר מלחמת העולם השנייה עבר מרכזה לוויליאמסבורג שבניו יורק, שם הפכה לאחת הגדולות בעולם.
החסידות מתאפיינת בקנאות ובהתנגדות אידאולוגית לציונות ולמדינת ישראל.
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

כת של זומבים

כל הכבוד לו על הפתיחות לפחות ושלא כפה את רצונו על האוטובוס כולו

Manachm Yanay חחחח רק דיברנו

לא הבנתי איך זה קשור לזה שהוא דתי או לא.?

אז מה אתה עושה כאן???????

הוא עובד לפרנסתו. כבר קנה אותי. שיעבוד לפרנסתו גם בצפירה מצידי.

אבקש לדייק : "סאטו מרה" או בתרגום חופשי - "מריה הקדושה"

לא מובן.. ניראה שהוא צחק בסוף ..וניסה לעשות פרובוקציות להנאתו

+ View previous comments

דרך חדשות בחדרי חרדים

'בחדרי' בדק: זה מה שעושים הפוליטיקאים החרדים ביום הזיכרון
שליחי הציבור החרדי בכנסת, מקדשים היום שם שמים ונוטלים חלק פעיל בטקסי הזיכרון המצויינים ברחבי הארץ. היכן ישמשו ליצמן ודרעי כנציגי הממשלה, יניחו זר וישאו דברים? • באיזה יישוב דרוזי ינאם פרוש ומי היא הסיעה שאינה משתתפת בטקסים.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל החל רשמית היום (רביעי) – מעלה על השולחן שוב את השיח סביב נושאי דת ומדינה ומחדד את הקונפליקט הקיים בתפר העדין שבין הציבור החרדי למדינה ולסמליה. עיניים רבות נשואות אל הציבור החרדי: איך הוא יכבד את החללים שנהרגו על קדושת הארץ. אולם יותר מכל – מי שנמצא באור הזרקורים – הם הפוליטיקאים החרדים.

גם השנה, יצא 'בחדרי חרדים' לבדוק, האם הפוליטיקאים החרדים משתתפים באופן רשמי בטקסי יום הזיכרון, כנציגי הממשלה והכנסת. גם הפעם התוצאות מפתיעות: רוב הנציגים החרדים שותפים לטקסים ואף משמשים בהם כנציגי הממשלה או הכנסת.

כמידי שנה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מ'אגודת ישראל', ישתתף היום בטקס יום הזיכרון הרשמי בקריית גת. ליצמן אף צפוי לנאום בפני המשפחות השכולות בעיר וישמש כנציג הממשלה באירוע המרכזי בעיר.

לא רק ליצמן, גם שר הפנים, אריה דרעי – יו"ר ש"ס, ישתתף כנציג הממשלה בטקס יום הזיכרון בבית העלמין במראר ויישא דברים בשם הממשלה.

סגן שר החינוך מאיר פרוש מ'אגודת ישראל' ישמש כנציג הממשלה בבית הקברות ביישוב הדרוזי חורפיש שבצפון ואף הוא יישא דברים בשם הממשלה.

סגן שר הפנים, הפריפריה, הנגב והגליל ח"כ משולם נהרי מש"ס ישמש כנציג הממשלה בעיר נצרת עילית, שם הוא צפוי לשאת דברים.

סגן שר האוצר איציק כהן מש"ס לא ישתתף באירועים רשמים משום שאינו יכול להיכנס לתוך בתי קברות בשל היותו כהן. למרות זאת, כהן ישתתף באירועים משפחתיים בו יציינו את נפילתו של אחיו הבחור אברהם הי"ד שנהרג במהלך פעילות צבאית בשנת 1956.

גם השר לשירותי דת דוד אזולאי מש"ס, שמשתתף מידי שנה באירועים רשמיים - לא ישתתף השנה באחד מהטקסים, בשל סיבות אישיות.

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס, ינהל גם השנה את הטקס הרשמי במינהל הקהילתי נווה יעקב. מלכיאלי שעמד בראש המינהל הקהילתי - מנהל את הטקס מזה כמה שנים. בטקס משתתפים רבים ממשפחות השכולות המתגוררות בשכונה. מלכיאלי יישא בטקס דברי תורה לזכר הנופלים.

הח"כ מש"ס דני סיידה – ייצג היום את הכנסת בטקס המרכזי בישוב דגניה שבצפון – שם יישא תפילה ודברים לזכר הקדושים הנופלים.

הח"כ הטרי מש"ס ינון אזולאי ישתתף וינאם בטקס המרכזי בכפר הדרוזי מראר. אזולאי שניהל בבחירות את המטה הדרוזי של ש"ס - מכיר אישית את תושבי המקום וביניהם גם את המשפחות השכולות.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי ידרים היום לאילת שם ייצג את הכנסת ואת הממשלה באירוע המרכזי בעיר ויישא דברים בטקס המרכזי.

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יואב בן צור יתייחד עם זיכרון קרוביו שנפלו ולא ישתתף השנה באירוע ממלכתי.

ח"כ יצחק וקנין ייצג היום את הכנסת וישתתף בטקס הממלכתי בקריית שמונה בצפון, שם יישא דברים לזכר הקדושים שנפלו.

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ ישראל אייכלר לא ישתתף באירוע רשמי מטעם המדינה או הכנסת, אך הוא צפוי לערוך סיור מיוחד במרכז 'איחוד הצלה' כאות הזדהות עם אנשי כוחות הביטחון וההצלה בארץ. גם יו"ר סיעת 'יהדות התורה' ח"כ מנחם אליעזר מוזס – לא צפוי להשתתף באירוע רשמי, אך הוא יקדיש לימוד משניות ייחודי לזכר הנופלים.

כפי שעשו בשנים האחרונות, שלושת הח"כים מ'דגל התורה' יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, ח"כ אורי מקלב וח"כ יעקב אשר – לא ישתתפו היום באירוע זיכרון רשמי מטעם הכנסת, אך גם הם יקדישו לימוד גמרא ומשניות לזכרם של הקדושים הי"ד.

לכתבה: goo.gl/SzvTWS
... See MoreSee Less

דרך חדשות בחדרי חרדים

בחדרי בדק: זה מה שעושים הפוליטיקאים החרדים ביום הזיכרון
שליחי הציבור החרדי בכנסת, מקדשים היום שם שמים ונוטלים חלק פעיל בטקסי הזיכרון המצויינים ברחבי הארץ. היכן ישמשו ליצמן ודרעי כנציגי הממשלה, יניחו זר וישאו דברים? • באיזה יישוב דרוזי ינאם פרוש ומי היא הסיעה שאינה משתתפת בטקסים.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל החל רשמית היום (רביעי) – מעלה על השולחן שוב את השיח סביב נושאי דת ומדינה ומחדד את הקונפליקט הקיים בתפר העדין שבין הציבור החרדי למדינה ולסמליה. עיניים רבות נשואות אל הציבור החרדי: איך הוא יכבד את החללים שנהרגו על קדושת הארץ. אולם יותר מכל – מי שנמצא באור הזרקורים – הם הפוליטיקאים החרדים. 

גם השנה, יצא בחדרי חרדים לבדוק, האם הפוליטיקאים החרדים משתתפים באופן רשמי בטקסי יום הזיכרון, כנציגי הממשלה והכנסת. גם הפעם התוצאות מפתיעות: רוב הנציגים החרדים שותפים לטקסים ואף משמשים בהם כנציגי הממשלה או הכנסת. 

כמידי שנה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מאגודת ישראל, ישתתף היום בטקס יום הזיכרון הרשמי בקריית גת. ליצמן אף צפוי לנאום בפני המשפחות השכולות בעיר וישמש כנציג הממשלה באירוע המרכזי בעיר. 

לא רק ליצמן, גם שר הפנים, אריה דרעי – יור שס, ישתתף כנציג הממשלה בטקס יום הזיכרון בבית העלמין במראר ויישא דברים בשם הממשלה. 

סגן שר החינוך מאיר פרוש מאגודת ישראל ישמש כנציג הממשלה בבית הקברות ביישוב הדרוזי חורפיש שבצפון ואף הוא יישא דברים בשם הממשלה. 

סגן שר הפנים, הפריפריה, הנגב והגליל חכ משולם נהרי משס ישמש כנציג הממשלה בעיר נצרת עילית, שם הוא צפוי לשאת דברים. 

סגן שר האוצר איציק כהן משס לא ישתתף באירועים רשמים משום שאינו יכול להיכנס לתוך בתי קברות בשל היותו כהן. למרות זאת, כהן ישתתף באירועים משפחתיים בו יציינו את נפילתו של אחיו הבחור אברהם היד שנהרג במהלך פעילות צבאית בשנת 1956. 

גם השר לשירותי דת דוד אזולאי משס, שמשתתף מידי שנה באירועים רשמיים - לא ישתתף השנה באחד מהטקסים, בשל סיבות אישיות. 

חכ מיכאל מלכיאלי משס, ינהל גם השנה את הטקס הרשמי במינהל הקהילתי נווה יעקב. מלכיאלי שעמד בראש המינהל הקהילתי - מנהל את הטקס מזה כמה שנים. בטקס משתתפים רבים ממשפחות השכולות המתגוררות בשכונה. מלכיאלי יישא בטקס דברי תורה לזכר הנופלים. 

החכ משס דני סיידה – ייצג היום את הכנסת בטקס המרכזי בישוב דגניה שבצפון – שם יישא תפילה ודברים לזכר הקדושים הנופלים. 

החכ הטרי משס ינון אזולאי ישתתף וינאם בטקס המרכזי בכפר הדרוזי מראר. אזולאי שניהל בבחירות את המטה הדרוזי של שס - מכיר אישית את תושבי המקום וביניהם גם את המשפחות השכולות. 

יור ועדת החינוך חכ יעקב מרגי ידרים היום לאילת שם ייצג את הכנסת ואת הממשלה באירוע המרכזי בעיר ויישא דברים בטקס המרכזי. 

יור סיעת שס חכ יואב בן צור יתייחד עם זיכרון קרוביו שנפלו ולא ישתתף השנה באירוע ממלכתי. 

חכ יצחק וקנין ייצג היום את הכנסת וישתתף בטקס הממלכתי בקריית שמונה בצפון, שם יישא דברים לזכר הקדושים שנפלו. 

סגן יור הכנסת, חכ ישראל אייכלר לא ישתתף באירוע רשמי מטעם המדינה או הכנסת, אך הוא צפוי לערוך סיור מיוחד במרכז איחוד הצלה כאות הזדהות עם אנשי כוחות הביטחון וההצלה בארץ. גם יור סיעת יהדות התורה חכ מנחם אליעזר מוזס – לא צפוי להשתתף באירוע רשמי, אך הוא יקדיש לימוד משניות ייחודי לזכר הנופלים. 

כפי שעשו בשנים האחרונות, שלושת החכים מדגל התורה יור ועדת הכספים חכ משה גפני, חכ אורי מקלב וחכ יעקב אשר – לא ישתתפו היום באירוע זיכרון רשמי מטעם הכנסת, אך גם הם יקדישו לימוד גמרא ומשניות לזכרם של הקדושים היד.

לכתבה: https://goo.gl/SzvTWS

 

Comment on Facebook

חבל שבאו. גם ככה הנוכחות שלהם היא יריקה בפרצוף של הנופלים, שנפלו כדי להגן על הגזלנים המשתמטים מחרבי הדמוקרטיה האלה. מתהפכים בקברם כשליצמן או דרעי עומדים להם מעל הקבר.

מקדשים שם שמים? לא הגזתם בכלל. אחרי כל כך הרבה חילול ה' שהם עושים.

מפתיע שאנשי דגל התורה מתחמקים, מאייכלר אין לצפות מכלום הוא משתייך לזרם אנטי ציוני מובהק

המטה הדרוזי של ש"ס???

דרך חדשות כיכר השבת

פרק לכל חלל: גולשי 'כיכר השבת' זוכרים את הנופלים הי"ד [ה' יקום דמם]
גולשי 'כיכר השבת' זוכרים את הנופלים במערכות ישראל ופיגועי הטרור: הצטרפו עכשיו לקריאת פרקי תהילים המונית לעילוי נשמתם ולהנצחתם. 23,645 פרקי תהילים ל-23,645 החללים הי"ד

www.kikar.co.il/274175.html
... See MoreSee Less

דרך חדשות כיכר השבת

פרק לכל חלל: גולשי כיכר השבת זוכרים את הנופלים היד [ה יקום דמם]
גולשי כיכר השבת זוכרים את הנופלים במערכות ישראל ופיגועי הטרור: הצטרפו עכשיו לקריאת פרקי תהילים המונית לעילוי נשמתם ולהנצחתם. 23,645 פרקי תהילים ל-23,645 החללים היד

http://www.kikar.co.il/274175.html

דרך חדשות בחדרי חרדים

פרסום ראשון: ח"כ דודי אמסלם העתיק את כתובת מגוריו לירושלים
אמסלם עושה צעד משמעותי לקראת חזרתו לרשות המקומית אותה עזב לפני כ-3 שנים. 'בחדרי חרדים' חושף כי יו"ר הקואליציה ואולי ראש העיר בעתיד, העביר את כתובת מגוריו לירושלים וממתין לצעד הבא • כעת נותר לליכוד להחליט - אלקין או אמסלם.

יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם העתיק את כתובת מגוריו ממעלה אדומים לעיר ירושלים, כך נודע ל'בחדרי חרדים'. מדובר בצעד משמעותי בדרך של אמסלם להתמודדות על ראשות העיר ירושלים, לאחר עידן ניר ברקת, שכזכור הודיע על עזיבה לטובת הזירה הפוליטית הארצית.

כזכור, אמסלם עזב את ירושלים אחרי הבחירות האחרונות לרשות המקומית והיגר למעלה אדומים וכעת שוב החזיר את כתובתו לעיר הבירה.

מבחינת 'הליכוד', קיימות שתי אופציות להרצת מועמד מטעמה, השר זאב אלקין וח"כ דודי אמסלם. בניגוד לעבר, הפעם, מפלגת השלטון לא מתכוונת לוותר על ירושלים, ומבחינתה היא תריץ מועמד שיכבוש את הכס.

אלקין עצמו טרם החליט האם לעזוב את הזירה הארצית לטובת ירושלים. עד עתה הוא ממשיך לדבוק בדרישותיו: העברת חוק לפיו ראש העיר ירושלים יכהן גם כחבר בקבינט וגם כשר לעניני ירושלים. אלקין פועל בימים האחרונים מול ראשי המפלגות כדי שיתמכו בו בירושלים ובדרישותיו.

השר ליברמן צפוי להתנגד לדרישותיו של אלקין ולמועמדותו – זאת בשל העובדה שהוא מריץ בירושלים מועמד משלו – משה ליאון.

למרות הכוונה של 'אגודת ישראל' בשלב הזה - להריץ מועמד חרדי, סיכויים גדולים שהמפלגות החרדיות יתמכו במועמד בטעם הליכוד. מבחינתן, אלקין הוא אדם דתי ואמסלם מסורתי, ושניהם צפויים להיות קשובים לעמדה החרדית.

כזכור, בשבוע שעבר נפגשו גדולי ישראל, הגרי"ג אדלשטיין והאדמו"ר מגור, פגישה שעשויה לשמור על האחדות בעיר, ולמנוע פילוגים כפי שנרשמו בהיסטוריה הלא ארוכה של ירושלים.

לכתבה: goo.gl/Y5E14u
... See MoreSee Less

דרך חדשות בחדרי חרדים

פרסום ראשון: חכ דודי אמסלם העתיק את כתובת מגוריו לירושלים
אמסלם עושה צעד משמעותי לקראת חזרתו לרשות המקומית אותה עזב לפני כ-3 שנים. בחדרי חרדים חושף כי יור הקואליציה ואולי ראש העיר בעתיד, העביר את כתובת מגוריו לירושלים וממתין לצעד הבא • כעת נותר לליכוד להחליט - אלקין או אמסלם.

יור הקואליציה חכ דודי אמסלם העתיק את כתובת מגוריו ממעלה אדומים לעיר ירושלים, כך נודע לבחדרי חרדים. מדובר בצעד משמעותי בדרך של אמסלם להתמודדות על ראשות העיר ירושלים, לאחר עידן ניר ברקת, שכזכור הודיע על עזיבה לטובת הזירה הפוליטית הארצית. 

כזכור, אמסלם עזב את ירושלים אחרי הבחירות האחרונות לרשות המקומית והיגר למעלה אדומים וכעת שוב החזיר את כתובתו לעיר הבירה. 

מבחינת הליכוד, קיימות שתי אופציות להרצת מועמד מטעמה, השר זאב אלקין וחכ דודי אמסלם. בניגוד לעבר, הפעם, מפלגת השלטון לא מתכוונת לוותר על ירושלים, ומבחינתה היא תריץ מועמד שיכבוש את הכס. 

אלקין עצמו טרם החליט האם לעזוב את הזירה הארצית לטובת ירושלים. עד עתה הוא ממשיך לדבוק בדרישותיו: העברת חוק לפיו ראש העיר ירושלים יכהן גם כחבר בקבינט וגם כשר לעניני ירושלים. אלקין פועל בימים האחרונים מול ראשי המפלגות כדי שיתמכו בו בירושלים ובדרישותיו. 

השר ליברמן צפוי להתנגד לדרישותיו של אלקין ולמועמדותו – זאת בשל העובדה שהוא מריץ בירושלים מועמד משלו – משה ליאון. 

למרות הכוונה של אגודת ישראל בשלב הזה - להריץ מועמד חרדי, סיכויים גדולים שהמפלגות החרדיות יתמכו במועמד בטעם הליכוד. מבחינתן, אלקין הוא אדם דתי ואמסלם מסורתי, ושניהם צפויים להיות קשובים לעמדה החרדית. 

כזכור, בשבוע שעבר נפגשו גדולי ישראל, הגריג אדלשטיין והאדמור מגור, פגישה שעשויה לשמור על האחדות בעיר, ולמנוע פילוגים כפי שנרשמו בהיסטוריה הלא ארוכה של ירושלים. 

לכתבה: https://goo.gl/Y5E14u

 

Comment on Facebook

חחחחחחחחה

דרך חדשות כיכר השבת

תיעוד דרמטי: כך יידו השוטרים רימוני הלם על המפגינים
לשכת הגיוס בירושלים חוותה אמש את אחת ההפגנות הסוערות כאשר מאות מפגיני 'העדה' מחו על מעצר בחורה • ההפגנה גלשה לעימותים עם השוטרים שיידו רימוני הלם על המפגינים.

מאות חרדים מהחוגים הקיצוניים של 'העדה החרדית' ו'נטורי קרתא' השתתפו אמש (ראשון) בהפגנה סוערת מול לשכת הגיוס בירושלים ועל פני כיכר השבת בעיר.

המפגינים מחו על כך שהמשטרה הצבאית עצרה בחורה שביקשה לקבל פטור מטעמי דת אולם בצבא חשדו שאינה דוברת אמת.

במהלך ההפגנה שנמשכה שעות ארוכות השליכו השוטרים רימוני הלם ופיזרו את המפגינים בכח רב. בתיעוד חדש המתפרסם כעת ב'כיכר השבת' נראים קבוצת שוטרים כשהם מיידים את הרימונים על המפגינים וברקע קריאות 'הצלה' תוך כדי שהעימותים נמשכים.

עסקני 'העדה החרדית' [1] טענו כי מדובר באלימות בלתי מידתית וכי המשטרה השתמשה באמצעים שאינם מקובלים בהפגנות מסוג זה.

במקביל התפתח דיון פנים חרדי באשר לשאלה האם יש להפגין על הבת המדוברת.

תמונות שהופצו ברשתות החברתיות הוכיחו לכאורה כי עד לפני חודשים ספורים חזותה של הנערה לא העידה כי היא דתיה או אפילו מסורתית. ברשת הופצו תמונות בהן נראתה הנערה שלא בלבוש צנוע וכן משתתפות באירועים, שבת חרדית אינה נוטלת בהם חלק.

ב'העדה החרדית' הסבירו מנגד כי הנערה התחזקה לאחרונה וכי כיום היא ובני משפחתה שומרים על אורח חיים דתי מלא.

"זו בדיוק הבעייה, שבנות כאלו שמבקשות להתחזק ולחזור בתשובה הצבא מסרה לקבל את בקשתן והופך אותן בכוח לחילוניות שוב. חייבים להפגין ולמחות גם על גיוס כאלו בנות", אמרו העסקנים והודיעו כי ימשיכו במאבקם.

לכתבה: www.kikar.co.il/274094.html

===============
הערת מערכת 0202:

[1] העדה החרדית היא קבוצה בתוך הציבור החרדי בישראל, המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. מבחינה רעיונית, אנשיה מחשיבים עצמם כממשיכי דרכם של בני היישוב הישן בקיום אורח חיים מתבדל וסגור.
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

זה עוד יגיע לשפיכות דמים. הקנאות הזאת עברה כל גבול

חבל שלא פתחו באש חיה על המחבלים

אגב, מה שהכי עצוב הוא שאנשים כמוני וכמוכם ממנים אותם יום יום בעל כורחנו, לפעמים אפילו בלי לשים לב:

הגיע הזמן שפורעי החוק האלה במסווה של בחורי ישיבה חרדים יקבלו טיפול ראוי ואף אלים יותר ..חרדים הם לא !!! הם בושה לעולמה של תורה .

שלומית לוי

יימח שמם הלוואי! עוכרי ישראל! לארוז אותם, להעלות על מטוס ישירות לאיראן!

חצציות, כדורי גומי ופרשים עם אלות ארוכות ויאללה קצת אלימות מידתית על החולרות האלה!!

חבל שלא טיפלו כבר משעה 16:00 בכל המתפרעים שכבר אין איך לקרוא להם !! ושההפגנה חצתה כל גבול לקראת הערב ובה בעלי איבד כמעט את רגלו , והחולי נפש האלה אפילו לא נתנו לשוטרים לפנות את השוטרים הפצועים ! ושחרדים "שנפצעו" בבית חולים היו עם שמחה מביישת לראות את השוטר יוצא מחדר טרואמה ועם חיוך על השפתיים ועוד לקרוא לשוטר נאצי פשוט בושה למדינה !!!!!! אוי לכם ולסת המבזה שלכם!

רימוני הלם הם ״הנשק״ האחרון לפני כדורי גומי. האסון מתקרב בצעדי ענק....

זה היה צריך להגיע מזמן

טוב מאוד הם יצאו כבר מכל החורים

+ View previous comments

דרך חדשות כיכר השבת

הותר לפרסום: אמו של הפעוט שטבע בג'קוזי חשודה ברצח
אמו של התינוק עצורה - כך הותר כעת לפרסום - בחשד שהיא רצחה אותו. היא הודתה בפני החוקרים שהטביעה אותו 4 פעמים, אחרי ש"השכינה התגלתה אלי וסיפרה לי שהוא הבן של המשיח"

האם, תושבת בית שמש בת 28, הודתה בחקירתה כי הטביעה את התינוק ארבע פעמים עד שמת, לאחר שחוותה "חיזיון אלוהי".

"השכינה התגלתה אלי, והיא הטביעה את התינוק כי הוא בנו של המשיח", אמרה לחוקרים. "הכנסתי את התינוק לאמבטיה בחדר בית המלון, וקול משמים אמר לי לא להוציא אותו מהמים".

לפי חשד המשטרה, יתכן והתינוק לא טבע למוות אלא נרצח כבר לפני כן בחניקה, בידי אמו, לה יש רקע מוקדם של בעיות נפשיות.

גם קרובת משפחה של החשודה תיארה לפני הדיון בבית המשפט: "לילה לפני האירוע שוחחתי איתה, והיא נשמעה מוזר. ידענו על מצבה הנפשי הרעוע, היא כבר טופלה בעבר".

סניגורה של משפחת הפעוט, עו"ד שני פרג'ון, מסרה בתגובה: "לאור גרסת החשודה ולאור מצבה הנפשי, נבקש מבית המשפט להורות על שליחתה לבדיקה פסיכיאטרית".

בתוך כך, האב שהיה עצור בחשד ששיבש את חקירת נסיבות המוות, שוחרר לביתו בהסכמת המשטרה, ובמעורבותו הפעילה של העסקן יצחק דוידוביץ' שהציג ראיות המסירות כל חשד מהאב.

לפני יומיים, במהלך מעצרו, עומתו בני הזוג האחד מול השניה, מה שתרם אף הוא להסרת החשדות מעל האב השכול.

מהתגובות:

*שנים שעות חקירה
שנים עשרה שעות חקירה ליולדת לאחר דיכאון לידה
היא הייתה מודה שהיא רצחה את רבין גם..........
כאשר לתינוק היה 'דלקת ריאות'
*איך כ"כ מהר מ"לא כשירה לעמוד לדין",
ופתאום כבר יש הודאה, וכבר מאמינים לה,
לצערינו אנחנו יודעים את זה, שזה גירסה מכוונת מלכתחילה.
*אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו...
אל תיהיו חכמים כל כך ותכתבו כל מיני גבובי דברים אשר עולים במוחכם ומשתלשלים בלשונכם... אף אחד לא יודע לאן הוא יגיע יום אחד ואיזה מעשים הוא יעשה... אנו מתפללים בכל בוקר את תבאני לידי ניסיון ולא לידי ביזיון.... אל תדונו את המסכנה הזו ה' ירחם עליה וישלח לה רפואה שלימה מהשמים בתשאח"י שנשמע רק בשורות טובות אמן
*העיקר לעשות הפגנות
כאשר ביקשה המשטרה לנתח את הגופה, עשו הפגנות בטענה שסתם רוצים לנתח. עכשיו מתברר שהייתה סיבה טובה לניתוח. חבל שיש מטומטמים שיוצאים להפגין בלי סיבה וגורמים לחילול ה'.
*אני גאה, לא יצאתי להפגין.
בעיניי זה נשמע כערבוב של מחלת נפש וסממנים נוצריים. האם עכשיו תבינו מדוע לא רצים ישר להפגנות ענק, רבותיי מה'עדה'? האם ברצונכם להתנצל? האם תלמדו לקח?

לכתבה המלאה: www.kikar.co.il/274019.html
... See MoreSee Less

דרך חדשות כיכר השבת

הותר לפרסום: אמו של הפעוט שטבע בגקוזי חשודה ברצח
אמו של התינוק עצורה - כך הותר כעת לפרסום - בחשד שהיא רצחה אותו. היא הודתה בפני החוקרים שהטביעה אותו 4 פעמים, אחרי שהשכינה התגלתה אלי וסיפרה לי שהוא הבן של המשיח

האם, תושבת בית שמש בת 28, הודתה בחקירתה כי הטביעה את התינוק ארבע פעמים עד שמת, לאחר שחוותה חיזיון אלוהי.

השכינה התגלתה אלי, והיא הטביעה את התינוק כי הוא בנו של המשיח, אמרה לחוקרים. הכנסתי את התינוק לאמבטיה בחדר בית המלון, וקול משמים אמר לי לא להוציא אותו מהמים.

לפי חשד המשטרה, יתכן והתינוק לא טבע למוות אלא נרצח כבר לפני כן בחניקה, בידי אמו, לה יש רקע מוקדם של בעיות נפשיות.

גם קרובת משפחה של החשודה תיארה לפני הדיון בבית המשפט: לילה לפני האירוע שוחחתי איתה, והיא נשמעה מוזר. ידענו על מצבה הנפשי הרעוע, היא כבר טופלה בעבר.

סניגורה של משפחת הפעוט, עוד שני פרגון, מסרה בתגובה: לאור גרסת החשודה ולאור מצבה הנפשי, נבקש מבית המשפט להורות על שליחתה לבדיקה פסיכיאטרית.

בתוך כך, האב שהיה עצור בחשד ששיבש את חקירת נסיבות המוות, שוחרר לביתו בהסכמת המשטרה, ובמעורבותו הפעילה של העסקן יצחק דוידוביץ שהציג ראיות המסירות כל חשד מהאב.

לפני יומיים, במהלך מעצרו, עומתו בני הזוג האחד מול השניה, מה שתרם אף הוא להסרת החשדות מעל האב השכול.

מהתגובות:

*שנים שעות חקירה
שנים עשרה שעות חקירה ליולדת לאחר דיכאון לידה
היא הייתה מודה שהיא רצחה את רבין גם..........
כאשר לתינוק היה דלקת ריאות
*איך ככ מהר מלא כשירה לעמוד לדין,
ופתאום כבר יש הודאה, וכבר מאמינים לה,
לצערינו אנחנו יודעים את זה, שזה גירסה מכוונת מלכתחילה.
*אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו...
אל תיהיו חכמים כל כך ותכתבו כל מיני גבובי דברים אשר עולים במוחכם ומשתלשלים בלשונכם... אף אחד לא יודע לאן הוא יגיע יום אחד ואיזה מעשים הוא יעשה... אנו מתפללים בכל בוקר את תבאני לידי ניסיון ולא לידי ביזיון.... אל תדונו את המסכנה הזו ה ירחם עליה וישלח לה רפואה שלימה מהשמים בתשאחי שנשמע רק בשורות טובות אמן 
*העיקר לעשות הפגנות
כאשר ביקשה המשטרה לנתח את הגופה, עשו הפגנות בטענה שסתם רוצים לנתח. עכשיו מתברר שהייתה סיבה טובה לניתוח. חבל שיש מטומטמים שיוצאים להפגין בלי סיבה וגורמים לחילול ה.
*אני גאה, לא יצאתי להפגין.
בעיניי זה נשמע כערבוב של מחלת נפש וסממנים נוצריים. האם עכשיו תבינו מדוע לא רצים ישר להפגנות ענק, רבותיי מהעדה? האם ברצונכם להתנצל? האם תלמדו לקח?

לכתבה המלאה: http://www.kikar.co.il/274019.html

 

Comment on Facebook

סיפור עצוב, תגובות מעניינות.

תפוקת ילודה מטורפת

ביגלל פיסיכית אחת לא שופטים עדה שלמה ואלו שעשו הפגנות שיואכלו את הכובע.... מרוב שהוא גדול צריך ברכת המזון

דרך חדשות בחדרי חרדים

רימוני הלם ונפגעים: הפגנה סוערת מול לשכת הגיוס בשל מעצר צעירה

הפגנה סוערת הערב (ראשון), מול לשכת הגיוס בירושלים, על רקע טענות שצעירה חוזרת בתשובה משכונת הר נוף בעיר, נעצרה בלשכה עם הגעתה.

עם קבלת הדיווח על מעצר הצעירה, חרדים קיצונים הגיעו למקום להפגין ודרשו את שחרורה. כוחות משטרה שהגיעו למקום ניסו לפזרם, אך ללא הצלחה.

לאחר שההתפרעות החמירה עשתה המשטרה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, בין היתר מכתזית עם מים כחולים. לטענת המפגינים השוטרים השתמשו גם עם רימוני הלם.

מפגין שנכח במקום סיפר ל'בחדרי חרדים' כי מספר מפגינים נפצעו במהלך ההפגנה, וכן מספר שוטרים ובהם קצין. במשטרת ירושלים אמרו כי ארבעה שוטרים נפצעו קל.

לכתבה המלאה: goo.gl/dnZUfG
... See MoreSee Less

דרך השבוע בירושלים

שכח למכור חמץ, והפסיד סכום עתק

בעל מכולת בשכונת רמת שלמה, נזכר בעיצומו של החג כי לא מכר את החמץ הרב שבחנותו לגוי  רב השכונה פסק: לשרוף את כל הסחורה, המוערכת ב-15,000 ₪

מעמד לא שגרתי נצפה ביום חמישי, ערב שביעי של פסח, במרכז שכונת רמת שלמה הירושלמית. אל להבות מדורה שהוצתה, הושלכו בזה אחר זה מוצרי מזון, שהובלו מ'מיני מרקט גבריאל' ברחוב חזון איש. מדובר בחמץ שנשאר בטעות בחנות ללא שנמכר לגוי כהלכה, ושבהוראת רב, הושמד מהעולם.

בעיצומם של ימי פסח, נזכר בעל המכולת גבריאל, כי שכח למכור את החמץ לגוי,
הפתרון ההלכתי בו משתמשים חנויות המחזיקות בסחורה יקרת ערך ושהם חפצים למכור לאחר פסח. התקלה קרתה מאחר ומדי שנה, היה בן משפחתו שעבד עמו בחנות אחראי לערוך את מכירת החמץ, אך לאחר שזה עזב את העבודה, נשכחה דבר המכירה.

אל שולחנו של רב השכונה הגאון רבי מתתיהו דייטש, הגיעה השאלה, כדת מה
לעשות בסחורה הרבה שנשארה בחנות. הרב סר להתייעצות עם הראב"ד הגר"מ שטרנבוך [1] שהורה על שריפת כל סחורת החמץ.

הרב משה פרנק, תושב השכונה, הסביר כי "גבריאל יכול היה להסתמך על היתר של פוסקים רבים לפיו אדם שנוהג באופן קבוע למכור אבל שכח, יכול להשתמש בזה אחרי פסח, מדין 'זכין לאדם שלא בפניו', שהרי בית דין כותבים שהם מוכרים גם בשביל אלו ששוכחים. בכל זאת הוא התעקש לשרוף את החמץ כמצוות הרבנים".

כאמור, בצהרי ערב שביעי של פסח, הגיע רב השכונה למכולת ופיקד על הוצאת
הסחורה ושריפתה. על פי הערכה, שווי הסחורה שנשרפה עומד על ב-15,000 ₪.

בימים האחרונים הגיעו תושבים רבים מהשכונה אל המכולת וביקשו לעודד את
גבריאל ולחזקו, ואיחלו לו כי הקפדתו על ההלכה תשתלם לו בכפל כפליים.

***הכתבה המלאה בתגובות***

=====

הערת מערכת 0202:

[1] הראב"ד - ראש אב בית דין, הרב משה שטרנבוך. ראש הרכבי בתי הדין של העדה החרדית וממנהיגי הקהילה.

#פסח #שריפת_חמץ
... See MoreSee Less

דרך השבוע בירושלים

שכח למכור חמץ, והפסיד סכום עתק

בעל מכולת בשכונת רמת שלמה, נזכר בעיצומו של החג כי לא מכר את החמץ הרב שבחנותו לגוי  רב השכונה פסק: לשרוף את כל הסחורה, המוערכת ב-15,000 ₪

מעמד לא שגרתי נצפה ביום חמישי, ערב שביעי של פסח, במרכז שכונת רמת שלמה הירושלמית. אל להבות מדורה שהוצתה, הושלכו בזה אחר זה מוצרי מזון, שהובלו ממיני מרקט גבריאל ברחוב חזון איש. מדובר בחמץ שנשאר בטעות בחנות ללא שנמכר לגוי כהלכה, ושבהוראת רב, הושמד מהעולם.

בעיצומם של ימי פסח, נזכר בעל המכולת גבריאל, כי שכח למכור את החמץ לגוי,
הפתרון ההלכתי בו משתמשים חנויות המחזיקות בסחורה יקרת ערך ושהם חפצים למכור לאחר פסח. התקלה קרתה מאחר ומדי שנה, היה בן משפחתו שעבד עמו בחנות אחראי לערוך את מכירת החמץ, אך לאחר שזה עזב את העבודה, נשכחה דבר המכירה.

אל שולחנו של רב השכונה הגאון רבי מתתיהו דייטש, הגיעה השאלה, כדת מה
לעשות בסחורה הרבה שנשארה בחנות. הרב סר להתייעצות עם הראבד הגרמ שטרנבוך [1] שהורה על שריפת כל סחורת החמץ.

הרב משה פרנק, תושב השכונה, הסביר כי גבריאל יכול היה להסתמך על היתר של פוסקים רבים לפיו אדם שנוהג באופן קבוע למכור אבל שכח, יכול להשתמש בזה אחרי פסח, מדין זכין לאדם שלא בפניו, שהרי בית דין כותבים שהם מוכרים גם בשביל אלו ששוכחים. בכל זאת הוא התעקש לשרוף את החמץ כמצוות הרבנים.

כאמור, בצהרי ערב שביעי של פסח, הגיע רב השכונה למכולת ופיקד על הוצאת
הסחורה ושריפתה. על פי הערכה, שווי הסחורה שנשרפה עומד על ב-15,000 ₪.

בימים האחרונים הגיעו תושבים רבים מהשכונה אל המכולת וביקשו לעודד את
גבריאל ולחזקו, ואיחלו לו כי הקפדתו על ההלכה תשתלם לו בכפל כפליים.

***הכתבה המלאה בתגובות***

=====

הערת מערכת 0202:

[1] הראבד - ראש אב בית דין, הרב משה שטרנבוך. ראש הרכבי בתי הדין של העדה החרדית וממנהיגי הקהילה.

#פסח #שריפת_חמץ

 

Comment on Facebook

הכתבה המלאה:

זאת יהדות? למה לא למסור את כל הסחורה בחינם אין כסף לנזקקים, לצורך העניין נזקקים שאינם יהודים ?

הדת היא הפרעה נפשית. זה לא חדש.

וואו, איזה רב ! לתפארת נצח הוד יסוד ומלכות. (בזה אתם לא מבינים..חח)

Aviva David Stern Moti Cohenארי גרינבויםDaniel Kornfeld

סכום עתק?? 15000 שח בשביל בעל חנות זה כלום חשבתי שהוא נאלץ לשרוף סחורה במיליונים.

גבריאל בכותרות Efrat Nitay

מלכה סגל לא נראה לי שהוא ישכח שוב

פרסומת סמויה זה בדוק תחמנים הדוסים האלה

כל הכבוד לו

מוכן לקחת בשבילו את כל הסחורה ולחתום לו שהיא נשרפה

כשאבא ואמא בני דודים

אני מבינה שלתת אוכל לאנשים רעבים זה כבר לא ערך... אבל לשרוף כן.

You cannot fix idiot.

Naomi Ben Atar

שריפת מזון אמורה להיות מנוגדת לכל אמה מידת מוסרית.

+ View previous comments

דרך חדשות בחדרי חרדים

זה מול זה / הקיצונים הפרובוקטיבים מול הרוב החרדי השפוי

שוב הם חזרו על הפרובוקציה המוכרת והילכו במהלך הצפירה בכיכר השבת, שאגו בגנות המדינה וחיללו שם שמים • לעומתם, חרדים למופת, עמדו בי-ם וגם בבני ברק וכיבדו את אחיהם המציינים את הזיכרון בעמידת דום לשמע הצפירה ברחבי המדינה

כמידי שנה בירושלים, צעדו הבוקר (חמישי) מספר קיצוניים המשתייכים למגזר החרדי, בסביבות כיכר השבת בשכונת גאולה בירושלים, בעת הצפירה המבשרת על דקת דום לזכרם של נרצחי השואה הי"ד - תוך שהם שואגים בגנות המדינה הציונית. התופעה לא חדשה, והיא כאמור חוזרת על עצמה בכל שנה.

מנגד, באזורים נרחבים בירושלים ובבני ברק, המציאות הייתה שונה ותיעודי וידיאו לרוב פורסמו ברשת, שבהם נראים חרדים עטורי זקן כשהם עומדים בעת הצפירה, זאת במטרה שלא לעורר שיח שלילי במגזר הכללי, וכפי הנוסח החרדי השגור – "שלא לעשות חילול השם", זאת למרות העמדה החרדית שמעניקה משמעות לקריאת פרקי תהילים – יותר מעמידה בעת הצפירה.

בניגוד לתיעוד מכיכר השבת בירושלים שמתפרסם כאן ב'בחדרי חרדים' – תיעוד וידאו אחר שצולם בעיר בני ברק - הראה שחוץ מאדם אחד אשר רכב על אופניו והחזיק שלט שבו נכתב "ממציאי הצפירה הגלמית הם שותפים מלאים לשואה ולהשמדה", ברחוב 'השומר' קרוב לצומת של רחוב 'עזרא', תועדו חרדים עומדים בעת הצפירה, חלקם אף יצאו מרכביהם והולכי הרגל דממו גם מול הרמזור הירוק.

בשנים האחרונות פחתו התופעות הפרובוקטיביות, אך עדיין שולי המגזר ממשיכים לנסות ולעורר פרובוקציה שלא ממש צולחת.

אם בעבר כלי התקשורת בישראל היו עטים על תמונות אלה ומכפישים את הציבור החרדי כולו, הרי שכיום הם כבר יודעים להבדיל בין אותם קיצוניים לבני המגזר החרדי, "השפוי והמכבד", כלשונם של כלי התקשורת הכללים.

כך למשל, ניתן לראות בסיקור ההפגנות התכופות שמקיימים אותם קיצונים חרדים, הם מכונים "חרדים קיצוניים", ולא "חרדים" סתם - כפי שהיה בעבר.

גם בימים אלו – ימי השואה, הזיכרון והעצמאות – עולה השיח ברחוב החרדי סביב ההתנהגות הרצויה של האדם החרדי מול הסמלים הממלכתיים הרחוקים מההשקפה והעמדה החרדית. טורי דעה מצדדים לכאן ואחרים מצדדים לצד השני [1]. בפועל, כפי שניתן לחזות במציאות – רף הפרובוקציות – ירד, והציבור החרדי בהמוניו – מבקש 'לכבד' בעיקר בפרהסיה הציבורית, ומונע שיח אלים נגד הציבור החרדי כולו.

לכתבה המלאה: goo.gl/MEaUFq

=====

הערת מערכת 0202:

[1] לפוסט קודם בנושא: goo.gl/tRSG6F

#יום_הזיכרון_לשואה_ולגבורה #כיכר_השבת
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

Benny Krits Barak Grossman Hila Goldberg

עידו מאירי

את מי הם מעניינים!

חרדי שפוי זה אוקסימורון. אתה לא יכול להאמין בדברים כ"כ תלושים מהמציאות, לפחד ממגע עם נשים, למלמל דברים לחבר דמיוני לפני שאתה לוגם קצת מים, ולהחשב שפוי.

משה צודק. יש להתייחס לרוב החרדי כ"שפוי" ולא כשפוי.

ההוא עם האופניים צודק בכל מילה

+ View previous comments

1 week ago

0202 - מבט מירושלים החרדית

דרך חדשות בחדרי חרדים

הבריטי שהציל את הגאב"ד - נחשף בערוב ימיו וזכה לאריכות ימים

לא רבים שמעו אודותיו. הוא הסתיר את מעשיו האצילים. באקראי התגלתה רשימת הילדים שהציל, תוך סיכון חייו • לפני מותו זכה לדמוע במפגש מפתיע עם הניצולים • חשקה נפשו של הגאב"ד [1], לנסוע אליו, אבל הוא איחר והסתפק במכתב מרגש למשפחתו

מידי שנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, נחשפות עדויות וסיפורים על הצד האפל באותם ימים אפלים, שבהם יהודים נטבחו ונשרפו רק על עצם היותם יהודים, מנגד ישנם את הסיפורים על חסידי אומות העולם שהעמידו את חייהם בסכנה, תוך שהם מצילים וממלטים יהודים רבים מציפורני הרשע בדרכים שונות ובטכסיסים מתוחכמים.

סיפור אחד מיני רבות, המוכר בהיסטוריית השואה האיומה, אך פחות מוכר בקרב החברה החרדית, הוא סיפור הצלתו של מי שעומד כיום בראש 'העדה החרדית' [2].

וינטון נולד בשנת 1909 באנגליה, להורים יהודים שהיגרו מגרמניה, שם גדל ועבד כבנקאי בגרמניה ובצרפת, לאחר מכן בשנת 1938 חזר לאנגליה ומשם היגר לפראג בכדי לעזור לחבר שביקש את עזרתו בסיוע לפליטים יהודים שנמלטו מהנאצים.

וינטון החל לפעול בכוחות עצמו, כדי לארגן את העברתם של מאות ילדים יהודים, למדינות שיסכימו לקבלם בגפם - ללא הוריהם. רוב הילדים שהציל נשלחו לבריטניה, ואילו חלק קטן מהם, נשלח לשוודיה, מדינות אחרות באירופה האנטישמית של אותם ימים, סירבו לקבל את הילדים בטענות שונות ומגוונות.

בעקבות 'ליל הבדולח', התקבלה בבריטניה החלטה, המאפשרת את הגירתם של פליטים יהודים שגילם מתחת ל-17, בתנאי שהצעיר היהודי יוכיח שיש לו מקום שהייה בבריטניה ו-50 לירות שטרלינג למימון כרטיס נסיעה חזרה לארץ מוצאו לאחר המלחמה. יש לציין, כי 50 לירות סטרלינג, היו אז סכום עצום ביחס להיום. בימים ההם, מספר לירות החיו משפחה שלימה למשך שבוע שלם.

ניקולאס וינטון מצא ברוב תבונתו ותושייתו - בתים למאות ילדים יהודים, באמצעות מודעות שפרסם בעיתונות מכיסו הפרטי, וינטון הספיק להוציא מפראג 669 ילדים, בשמונה רכבות, הוא ניסה להוציא רכבת תשיעית שעליה היו כ-250 ילדים שהייתה אמורה לצאת, אך הגרמנים כבר לא איפשרו את נסיעתה.

מעשי ההצלה של וינטון, לא פורסמו ברבים לאחר המלחמה, הוא הסתיר את מעשיו הנאצלים מן הקרובים אליו ביותר, ולאחר המלחמה לא פגש איש מן הילדים שהציל, הוא סיפר בראיון כמה שנים לפני שנפטר שהוא חשב שכולם עזבו את אנגליה עם תום המלחמה, כפי שהם התחייבו.

רק כ-50 שנה לאחר המלחמה ב-1988, גילתה אשתו גרטה, באקראי - מחברת ובה רישום מדויק של פרטי הילדים שניצלו, הוריהם ומשפחות האומנה בהם התגוררו, אשתו מסרה את המחברת לעיתונאים והם החלו לחפש את הניצולים הרבים שחלקם התגוררו בבריטניה, לפי שמותיהם במחברת.

לאחר שנמצאו כמעט כל הניצולים, הוזמן סר ניקולאס לתוכנית אירוח יחד עם אשתו כחלק ממוזמנים רשמיים, שם דיברו על מעשיו האציליים של וינטון, הקהל כולו הורכב מהניצולים. את הדבר הזה וינטון לא ידע. לקראת סוף התוכנית, המנחה ביקשה ממי שניצל על ידי וינטון לקום על רגליו. לפתע כל הקהל קם על רגליו. וינטון היה בהלם. וכשהוא בגיל 80 הוא החל לדמוע בקהל ואיתו יחד כל הנוכחים שאותם הוא הציל.

ניקולס וינטון זכה לכינוי "שינדלר הבריטי", ובין הניצולים היה גם הגאון רבי יצחק טוביה וייס שליט"א גאב"ד 'העדה החרדית' [2], שנולד ב-1926 בט"ז באלול שנת תרפ"ו. הגאב"ד נולד בפזינוק ליד ברטיסלאבה שבצ'כוסלובקיה, שכיום היא חלק מסלובקיה וב-1939 ניצל הילד יצחק טוביה וייס על ידי משלחת 'הקינדר-טרנספורט' שאירגן ניקולס ווינטון. הגאב"ד שהיה אז בגיל 13 היגר ללונדון בגפו, כשמשפחתו נותרת מאחור.

בשנת 2015 הלך וינטון לעולמו והוא בן 106, חצי שנה לפני לכתו, תכנן הגאב"ד להמריא לבריטניה בכדי לבקר את וינטון ולהודות לו על הצלתו, אך הדבר לא יצא אל הפועל. לאחר פטירת וינטון שיגר הגאב"ד מכתב למשפחתו האבלה וכתב: "גם אם הוא כבר לא נמצא איתנו, זכרונו נמצא עם כל אלה אשר חיים בזכותו".

במכתב הוסיף הגאב"ד וכתב "היו אז אנשים בודדים שאזרו עוז להתגבר על האימה, האיומים והאלימות, כדי לשמור על אנושיות, אביכם היה באותו קומץ אנשים שהייתה להם את האמונה המצפונית והנחישות להציל אלפים ממוות בטוח. אני מלא ביראת כבוד מאופיו האצילי".

יהי זכרו ברוך.

לכתבה המלאה: goo.gl/zneUdZ

=====

הערות מערכת 0202:

[1] הגאב"ד - גאון אב בית דין רבי יצחק טוביה וייס, מנהיג העדה החרדית.
[2] העדה החרדית - קבוצה בתוך הציבור החרדי בישראל, המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. מבחינה רעיונית, אנשיה מחשיבים עצמם כממשיכי דרכם של בני היישוב הישן בקיום אורח חיים מתבדל וסגור. היא הגוף העיקרי העומד מאחורי ההפגנות נגד חילולי שבת בירושלים ונגד חילול קברים. העדה מורכבת ממספר קהילות וחסידויות, רבות מהן מאיזור שכונת מאה שערים והסביבה.

#יום_הזכרון_לשואה_ולגבורה #ניקולס_וינטון #העדה_החרדית #הרב_יצחק_טוביה_וייס
... See MoreSee Less

דרך חדשות בחדרי חרדים

הבריטי שהציל את הגאבד - נחשף בערוב ימיו וזכה לאריכות ימים

לא רבים שמעו אודותיו. הוא הסתיר את מעשיו האצילים. באקראי התגלתה רשימת הילדים שהציל, תוך סיכון חייו • לפני מותו זכה לדמוע במפגש מפתיע עם הניצולים • חשקה נפשו של הגאבד [1], לנסוע אליו, אבל הוא איחר והסתפק במכתב מרגש למשפחתו

מידי שנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, נחשפות עדויות וסיפורים על הצד האפל באותם ימים אפלים, שבהם יהודים נטבחו ונשרפו רק על עצם היותם יהודים, מנגד ישנם את הסיפורים על חסידי אומות העולם שהעמידו את חייהם בסכנה, תוך שהם מצילים וממלטים יהודים רבים מציפורני הרשע בדרכים שונות ובטכסיסים מתוחכמים. 

סיפור אחד מיני רבות, המוכר בהיסטוריית השואה האיומה, אך פחות מוכר בקרב החברה החרדית, הוא סיפור הצלתו של מי שעומד כיום בראש העדה החרדית [2]. 

וינטון נולד בשנת 1909 באנגליה, להורים יהודים שהיגרו מגרמניה, שם גדל ועבד כבנקאי בגרמניה ובצרפת, לאחר מכן בשנת 1938 חזר לאנגליה ומשם היגר לפראג בכדי לעזור לחבר שביקש את עזרתו בסיוע לפליטים יהודים שנמלטו מהנאצים. 

וינטון החל לפעול בכוחות עצמו, כדי לארגן את העברתם של מאות ילדים יהודים, למדינות שיסכימו לקבלם בגפם - ללא הוריהם. רוב הילדים שהציל נשלחו לבריטניה, ואילו חלק קטן מהם, נשלח לשוודיה, מדינות אחרות באירופה האנטישמית של אותם ימים, סירבו לקבל את הילדים בטענות שונות ומגוונות. 

בעקבות ליל הבדולח, התקבלה בבריטניה החלטה, המאפשרת את הגירתם של פליטים יהודים שגילם מתחת ל-17, בתנאי שהצעיר היהודי יוכיח שיש לו מקום שהייה בבריטניה ו-50 לירות שטרלינג למימון כרטיס נסיעה חזרה לארץ מוצאו לאחר המלחמה. יש לציין, כי 50 לירות סטרלינג, היו אז סכום עצום ביחס להיום. בימים ההם, מספר לירות החיו משפחה שלימה למשך שבוע שלם. 

ניקולאס וינטון מצא ברוב תבונתו ותושייתו - בתים למאות ילדים יהודים, באמצעות מודעות שפרסם בעיתונות מכיסו הפרטי, וינטון הספיק להוציא מפראג 669 ילדים, בשמונה רכבות, הוא ניסה להוציא רכבת תשיעית שעליה היו כ-250 ילדים שהייתה אמורה לצאת, אך הגרמנים כבר לא איפשרו את נסיעתה. 

מעשי ההצלה של וינטון, לא פורסמו ברבים לאחר המלחמה, הוא הסתיר את מעשיו הנאצלים מן הקרובים אליו ביותר, ולאחר המלחמה לא פגש איש מן הילדים שהציל, הוא סיפר בראיון כמה שנים לפני שנפטר שהוא חשב שכולם עזבו את אנגליה עם תום המלחמה, כפי שהם התחייבו. 

רק כ-50 שנה לאחר המלחמה ב-1988, גילתה אשתו גרטה, באקראי - מחברת ובה רישום מדויק של פרטי הילדים שניצלו, הוריהם ומשפחות האומנה בהם התגוררו, אשתו מסרה את המחברת לעיתונאים והם החלו לחפש את הניצולים הרבים שחלקם התגוררו בבריטניה, לפי שמותיהם במחברת. 

לאחר שנמצאו כמעט כל הניצולים, הוזמן סר ניקולאס לתוכנית אירוח יחד עם אשתו כחלק ממוזמנים רשמיים, שם דיברו על מעשיו האציליים של וינטון, הקהל כולו הורכב מהניצולים. את הדבר הזה וינטון לא ידע. לקראת סוף התוכנית, המנחה ביקשה ממי שניצל על ידי וינטון לקום על רגליו. לפתע כל הקהל קם על רגליו. וינטון היה בהלם. וכשהוא בגיל 80 הוא החל לדמוע בקהל ואיתו יחד כל הנוכחים שאותם הוא הציל.

ניקולס וינטון זכה לכינוי שינדלר הבריטי, ובין הניצולים היה גם הגאון רבי יצחק טוביה וייס שליטא גאבד העדה החרדית [2], שנולד ב-1926 בטז באלול שנת תרפו. הגאבד נולד בפזינוק ליד ברטיסלאבה שבצכוסלובקיה, שכיום היא חלק מסלובקיה וב-1939 ניצל הילד יצחק טוביה וייס על ידי משלחת הקינדר-טרנספורט שאירגן ניקולס ווינטון. הגאבד שהיה אז בגיל 13 היגר ללונדון בגפו, כשמשפחתו נותרת מאחור.

בשנת 2015 הלך וינטון לעולמו והוא בן 106, חצי שנה לפני לכתו, תכנן הגאבד להמריא לבריטניה בכדי לבקר את וינטון ולהודות לו על הצלתו, אך הדבר לא יצא אל הפועל. לאחר פטירת וינטון שיגר הגאבד מכתב למשפחתו האבלה וכתב: גם אם הוא כבר לא נמצא איתנו, זכרונו נמצא עם כל אלה אשר חיים בזכותו. 

במכתב הוסיף הגאבד וכתב היו אז אנשים בודדים שאזרו עוז להתגבר על האימה, האיומים והאלימות, כדי לשמור על אנושיות, אביכם היה באותו קומץ אנשים שהייתה להם את האמונה המצפונית והנחישות להציל אלפים ממוות בטוח. אני מלא ביראת כבוד מאופיו האצילי. 

יהי זכרו ברוך.

לכתבה המלאה: https://goo.gl/zneUdZ

=====

הערות מערכת 0202:

[1] הגאבד - גאון אב בית דין רבי יצחק טוביה וייס, מנהיג העדה החרדית.
[2] העדה החרדית - קבוצה בתוך הציבור החרדי בישראל, המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. מבחינה רעיונית, אנשיה מחשיבים עצמם כממשיכי דרכם של בני היישוב הישן בקיום אורח חיים מתבדל וסגור. היא הגוף העיקרי העומד מאחורי ההפגנות נגד חילולי שבת בירושלים ונגד חילול קברים. העדה מורכבת ממספר קהילות וחסידויות, רבות מהן מאיזור שכונת מאה שערים והסביבה.

#יום_הזכרון_לשואה_ולגבורה #ניקולס_וינטון #העדה_החרדית #הרב_יצחק_טוביה_וייסImage attachment

 

Comment on Facebook

אז הבריטי הציל יהודי שגדל והפך להיות מתנגד חריף למדינת ישראל, שהכבשים המטומטמות וחסרי הבינה שלו עושות כל שביכולתן כדי לחרב את מדינת ישראל, הסדר הציבורי ומשטרה הדמוקרטי ולמעשה להחזיר את כולנו לגלות. היה שווה בהחלט. מישהו צריך הוכחה גדולה מזו שאין אלוהים?

דרך יוסי לוי

שומר בסמינר ״בנתיבות חכמה״ בביתר תלה את המודעה הזאת בסמינר.
... See MoreSee Less

דרך יוסי לוי

שומר בסמינר ״בנתיבות חכמה״ בביתר תלה את המודעה הזאת בסמינר.

 

Comment on Facebook

וואו! ככה דברים מתנהלים בסמינרים?

מאבטחי טיולים דכאוניים ומנוצלים

Yonatan Bar Or

דרך חדשות בחדרי חרדים

המועמד החדש שנפגש בחשאי עם הבכירים החרדים
'סימן טוב' כבר יש, השאלה אם יהיה 'מזל טוב'; מנכ"ל משרד הבריאות מחמם מנועים לקראת התמודדות ופועל לאחד את הכוח החרדי סביבו • 'בחדרי' חושף את מהלכיו המסתוריים מאחורי הקלעים.

הבחירות המוניציפליות מתקרבות והמירוץ לכבוש את כסאות ראשי הערים נעשה צמוד וצפוף. ובירושלים – הזירה רותחת והמפלגות החרדיות בדילמה – האם להריץ מועמד חרדי או לא. ל'בחדרי חרדים' נודע כי מול הפוליטיקאים החרדים נפתח ערוץ חשאי עם מנכ"ל משרד הבריאות משה סימן טוב, השוקל לרוץ לראשות העיר ירושלים.

'בחדרי חרדים' חושף כי ביממה האחרונה, נפגש סימן טוב עם יו"ר 'דגל התורה', יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, בלשכתו בכנסת, ובמשך דקות ארוכות – ניסה סימן טוב לגייס את תמיכת גפני ואת המפלגות החרדיות, במועמדותו שטרם הפכה לרשמית.

עוד נודע ל'בחדרי חרדים', כי פגישתו עם גפני, באה לאחר שלאחר חג הפסח, סימן טוב שוחח עם ה'בוס' שלו - סגן השר יעקב ליצמן – שאף אותו הוא ניסה לגייס לטובת מועמדותו בעיר הבירה. ליצמן שהאזין לדברי מנכ"לו - שיגר אותו לשוחח עם גפני, "יש לי סיעה – 'יהדות התורה', לך תדבר עם גפני", אמר לו ליצמן.

סימן טוב שבעבר היה דתי, נחשב למקורב גם לליצמן שמינה אותו למנכ"ל משרדו וגם לגפני. ההיכרות בין גפני וליצמן לסימן טוב החלה בעת שהאחרון שימש בתפקיד סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ואחריותו התמקדה בחינוך ובבריאות. גפני שימש באותה העת בתפקיד יו"ר ועדת הכספים, וליצמן שימש כסגן שר הבריאות. בהמשך, לאחר מספר שנים – מינה ליצמן את סימן טוב למנכ"ל משרדו.

ההערכה היא שבסופו של יום, למרות קרבתו של סימן לליצמן וגפני, המפלגות החרדיות לא יתמכו בו למועמדות העיר ירושלים.

לכתבה: goo.gl/n4NAAP
... See MoreSee Less

דרך חדשות בחדרי חרדים

המועמד החדש שנפגש בחשאי עם הבכירים החרדים
סימן טוב כבר יש, השאלה אם יהיה מזל טוב; מנכל משרד הבריאות מחמם מנועים לקראת התמודדות ופועל לאחד את הכוח החרדי סביבו • בחדרי חושף את מהלכיו המסתוריים מאחורי הקלעים.

הבחירות המוניציפליות מתקרבות והמירוץ לכבוש את כסאות ראשי הערים נעשה צמוד וצפוף. ובירושלים – הזירה רותחת והמפלגות החרדיות בדילמה – האם להריץ מועמד חרדי או לא. לבחדרי חרדים נודע כי מול הפוליטיקאים החרדים נפתח ערוץ חשאי עם מנכל משרד הבריאות משה סימן טוב, השוקל לרוץ לראשות העיר ירושלים. 

בחדרי חרדים חושף כי ביממה האחרונה, נפגש סימן טוב עם יור דגל התורה, יור ועדת הכספים חכ משה גפני, בלשכתו בכנסת, ובמשך דקות ארוכות – ניסה סימן טוב לגייס את תמיכת גפני ואת המפלגות החרדיות, במועמדותו שטרם הפכה לרשמית. 

עוד נודע לבחדרי חרדים, כי פגישתו עם גפני, באה לאחר שלאחר חג הפסח, סימן טוב שוחח עם הבוס שלו - סגן השר יעקב ליצמן – שאף אותו הוא ניסה לגייס לטובת מועמדותו בעיר הבירה. ליצמן שהאזין לדברי מנכלו - שיגר אותו לשוחח עם גפני, יש לי סיעה – יהדות התורה, לך תדבר עם גפני, אמר לו ליצמן. 

סימן טוב שבעבר היה דתי, נחשב למקורב גם לליצמן שמינה אותו למנכל משרדו וגם לגפני. ההיכרות בין גפני וליצמן לסימן טוב החלה בעת שהאחרון שימש בתפקיד סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ואחריותו התמקדה בחינוך ובבריאות. גפני שימש באותה העת בתפקיד יור ועדת הכספים, וליצמן שימש כסגן שר הבריאות. בהמשך, לאחר מספר שנים – מינה ליצמן את סימן טוב למנכל משרדו. 

ההערכה היא שבסופו של יום, למרות קרבתו של סימן לליצמן וגפני, המפלגות החרדיות לא יתמכו בו למועמדות העיר ירושלים. 

לכתבה: https://goo.gl/n4NAAP

 

Comment on Facebook

ירושלים האחרת נשאר מקום באקסל של המתמודדים?

רק תיקון: השם משפחה שלו הוא בר סימן טוב

Barak Sh. Herscowitz בהמשך לשיחתנו..

דרך חדשות כיכר השבת

לא מתאבלים? נח טוניק עונה לישראל כהן.

לסרטון הדעה של ישראל כהן שהתפרסם ב @mako goo.gl/XaoML3
... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

Erez Guez

משה רחמני אהבתי מאוד. מסביר יפה

מלכה סגל

כול כך הסברת יפה כמה חלוקים אנחנו מתי יהיה שלום ביננו הלב כבר כואב .

מלךךךךךךךךךךךךך

יישר כח ! מדוייק 👍

קח חן אלמקיס

Guy Ben David זה גבר!!!!

Noy Atia

Rotem Roman (ירושלים)ממליצה עלייה!!!!!

Ezra Levy העיקר החולצה של ברוקס

+ View previous comments

דרך חדשות כיכר השבת

שבוע אחרי תהלוכת העריקים.
נהגי הלימוזינות ממצעד 'הפלג' [1] נחקרו באזהרה: "לא ידענו"
נהגים שהשתתפו במצעד ההוקרה לעריקים מהפלג הירושלמי זומנו לחקירה במשטרה. מנכ"ל חברת הלימוזינות אמר ל"כיכר השבת" "אם הייתי יודע שזה לא חוקי - הייתי משחרר את הנהגים"

שבוע לאחר תהלוכת הלימוזינות של אנשי "הפלג" - מעמד קבלת פנים מיוחד שנערך בירושלים ל-63 עריקים בני 'הפלג הירושלמי' שריצו עונשי מאסר ממושכים בכלא הצבאי במהלך חודשי החורף האחרון - כעת המשטרה שמה את ידה על נהגי הלימוזינות, שלדבריה שיבשו את התנועה ברחובות ירושלים.

כזכור, לפני כשבוע (שלישי, ג' חול המועד פסח) יצאו בפלג בתהלוכת ענק, שהחלה בכלא 4, כאות הזדהות עם העריק אהרון ביאלה השוהה שם, התהלוכה יצאה משער ירושלים של כלא 4 הסמוך לראשון לציון, והיא כללה 12 לימוזינות ורכבי פאר, אליהם הצטרפו עוד עשרות רכבים, משם יצאו לעבר ירושלים על הציר של כביש מס' 1, נכנסו לירושלים עברו את גשר המיתרים, ועצרו במקום ההתאספות בירושלים - רחוב ירמיהו.

התהלוכה לא אושרה על ידי המשטרה ונערכה באופן לא חוקי, אולם כיוון שלא היה מדובר בהפגנה לא נרשמו מעצרים או הפרות סדר חריגות. למרות זאת, החליטה משטרת התנועה לזמן את נהגי רכבי הלימוזינה לחקירה על הפרת הסדר הציבורי והפרעה לתנועה.

רוני, מנכ"ל חברת "רוני לימוזין", שרכביה נשכרו למעמד, אישר בשיחה עם 'כיכר השבת' כי זומן לחקירה תחת אזהרה במשטרת הקריות אתמול. לדבריו, עיקר החקירה נסוב סביב חסימת הכביש והפרעה לסדרה הציבורי, זאת בשל נסיעה איטית של רכבי הלימוזינה ברחבי ירושלים.

רוני הצהיר כי לא ידע שמדובר בהפגנה לא חוקית: "אם הייתי יודע כי מדובר בהפגנה לא חוקית לא הייתי משחרר את הנהגים והייתי נותן להם הוראה לחזור הביתה".

מהתגובות:

*טיפשה המשטרה
מעצרים כאלו רק מגבירים את תחושת העוינות למשטרה ומחזקים את האנטי למדינה בציבור החרדי
*בטלנותם אומנותם. אלה לומדי תורה?
הם מחללי שם שמים ומחללי כבוד התורה
משניאים התורה בעולם ומרחיקים בניו של הקב''ה ממנה
אינשאלה אש הגיהינם תאכל אתכם כמו קרח
*מצעד התועבה של הפלג
*מדינת משטרעעעעעעעעעעעעעעע
נראה לי הפלג צודקים המדינה הגזימה

לפוסט קודם בנושא: www.facebook.com/0202ultraorthodox/videos/1913133048705394/

=================
הערות מערכת 0202:

[1] הפלג הירושלמי/הפלג- כינויה של קבוצת מיעוט בציבור החרדי-ליטאי, נוסדה בהנהגתו של הרב שמואל אוירבך ז"ל. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי באידאולוגיה קיצונית ובפרט בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לא לשם קבלת פטור משירות. מאבקם של אנשי הפלג בגיוס חרדים מתבטא בהפגנות סוערות בכל רחבי הארץ.
... See MoreSee Less

דרך חדשות כיכר השבת

שבוע אחרי תהלוכת העריקים.
נהגי הלימוזינות ממצעד הפלג [1] נחקרו באזהרה: לא ידענו
נהגים שהשתתפו במצעד ההוקרה לעריקים מהפלג הירושלמי זומנו לחקירה במשטרה. מנכל חברת הלימוזינות אמר לכיכר השבת אם הייתי יודע שזה לא חוקי - הייתי משחרר את הנהגים

שבוע לאחר תהלוכת הלימוזינות של אנשי הפלג - מעמד קבלת פנים מיוחד שנערך בירושלים ל-63 עריקים בני הפלג הירושלמי שריצו עונשי מאסר ממושכים בכלא הצבאי במהלך חודשי החורף האחרון - כעת המשטרה שמה את ידה על נהגי הלימוזינות, שלדבריה שיבשו את התנועה ברחובות ירושלים.

כזכור, לפני כשבוע (שלישי, ג חול המועד פסח) יצאו בפלג בתהלוכת ענק, שהחלה בכלא 4, כאות הזדהות עם העריק אהרון ביאלה השוהה שם, התהלוכה יצאה משער ירושלים של כלא 4 הסמוך לראשון לציון, והיא כללה 12 לימוזינות ורכבי פאר, אליהם הצטרפו עוד עשרות רכבים, משם יצאו לעבר ירושלים על הציר של כביש מס 1, נכנסו לירושלים עברו את גשר המיתרים, ועצרו במקום ההתאספות בירושלים - רחוב ירמיהו.

התהלוכה לא אושרה על ידי המשטרה ונערכה באופן לא חוקי, אולם כיוון שלא היה מדובר בהפגנה לא נרשמו מעצרים או הפרות סדר חריגות. למרות זאת, החליטה משטרת התנועה לזמן את נהגי רכבי הלימוזינה לחקירה על הפרת הסדר הציבורי והפרעה לתנועה.

רוני, מנכל חברת רוני לימוזין, שרכביה נשכרו למעמד, אישר בשיחה עם כיכר השבת כי זומן לחקירה תחת אזהרה במשטרת הקריות אתמול. לדבריו, עיקר החקירה נסוב סביב חסימת הכביש והפרעה לסדרה הציבורי, זאת בשל נסיעה איטית של רכבי הלימוזינה ברחבי ירושלים.

רוני הצהיר כי לא ידע שמדובר בהפגנה לא חוקית: אם הייתי יודע כי מדובר בהפגנה לא חוקית לא הייתי משחרר את הנהגים והייתי נותן להם הוראה לחזור הביתה.

מהתגובות:

*טיפשה המשטרה
מעצרים כאלו רק מגבירים את תחושת העוינות למשטרה ומחזקים את האנטי למדינה בציבור החרדי
*בטלנותם אומנותם. אלה לומדי תורה?
הם מחללי שם שמים ומחללי כבוד התורה
משניאים התורה בעולם ומרחיקים בניו של הקבה ממנה
אינשאלה אש הגיהינם תאכל אתכם כמו קרח
*מצעד התועבה של הפלג
*מדינת משטרעעעעעעעעעעעעעעע
נראה לי הפלג צודקים המדינה הגזימה

לפוסט קודם בנושא: https://www.facebook.com/0202ultraorthodox/videos/1913133048705394/

=================
הערות מערכת 0202:

[1] הפלג הירושלמי/הפלג- כינויה של קבוצת מיעוט בציבור החרדי-ליטאי, נוסדה בהנהגתו של הרב שמואל אוירבך זל. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי באידאולוגיה קיצונית ובפרט בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לא לשם קבלת פטור משירות. מאבקם של אנשי הפלג בגיוס חרדים מתבטא בהפגנות סוערות בכל רחבי הארץ.

 

Comment on Facebook

מנין הכספים ללימוזינות וחגיגות לאנשים שתורתם אומנותם?

דרך חדשות כיכר השבת

מניעת הפרדה מגדרית היא פגיעה בנשים החרדיות / עו"ד עומר ינקלביץ

פסיקת ביה"ד לעבודה כנגד הפרדה מגדרית בקורס הצוערים של משרד החוץ - אינה מטיבה עם נשים חרדיות. היא הדרת חרדים במסווה של שוויון • ללא הפרדה - נשים חרדיות לא תוכלנה להתקדם ולרכוש השכלה • ההפרדה חיונית לקידום האישה החרדית (דעה)

"הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות", גורס הפתגם העממי, היום קיבלנו משמעות מוחשית לכך, עם החלטת ביה"ד לעבודה, לבטל קורס צוערים חרדים במשרד החוץ, "עד לצירופן של לפחות עשר נשים לקורס החרדי", שכמובן נועד להיות בהפרדה מגדרית.

ה"הצלחה" הזו, של שדולת הנשים שעתרה כביכול "לסייע לנשים החרדיות במניעת אפליה", מצטרפת ל"הצלחה" קודמת שלהן - עתירה שהביאה לביטול קורס משרד התיירות למורי דרך חרדים, שהיה אמור אף הוא להתנהל בהפרדה מגדרית.

הצטערתי לשמוע שהעותרות אינן מסתפקות בכך, והן ממשיכות לקדש מלחמה על ההפרדה בין גברים לנשים במסלולי האקדמיה המיועדים למגזר החרדי, בטענה כי כך כביכול, הן דואגות לנשים חרדיות.

אני רוצה להאמין, כי עמדתן הינה שגגה גמורה כתוצאה מחוסר הבנה בסיסי בחברה החרדית ובנשותיה, תוך התעלמות מהמציאות. התוצאה ברורה: אין צעד שמזיק יותר לנשים החרדיות מאשר צעד זה.

ייאמר ברורות: מי שבאמת רוצה לדאוג לאישה החרדית, ובכלל לאישה כלשהיא, מבין שהדרך לכך עוברת בעזרה ובסיוע לפיתוח כלים ומיומנויות שיאפשרו לאישה לרכוש ידע ולהתפתח ברמה המקצועית, התרבותית והחברתית. רכישת השכלה מבססת את מעמד האישה ומאפשרת לה להגיע לעמדת השפעה בזכות ולא בחסד. זהו הקידום האמיתי לנשים, בדרך לשוויון הזדמנויות.

חברות שדולות הנשים היקרות – הגיע הזמן לומר לכן בקול: אתן מזיקות לנשים החרדיות. ללא הפרדה – נשים חרדיות תאבדנה את היכולת לרכוש השכלה אקדמאית. הן לא תוכלנה להתקדם, להיות עורכות דין, רואות חשבון, ומורות דרך.
אינכן מקדמות שוויון לנשים, אלא נלחמות בערכי תרבות חרדיים. אינכן דואגות לנשים החרדיות, אלא פוגעות בהן. אקדמיה בהפרדה חיונית לקידום האישה החרדית.

גם אני, אחרי שנים כמורה, רכשתי השכלה משפטית בעזרת אותם מסלולים נפרדים לחרדים, הוסמכתי כעורכת דין, ומצאתי עצמי מסוגלת לנהל שיח מקצועי ענייני איכותי ובכך לייצר בחברה הישראלית עשייה בין מגזרית מעצימה פורה ומכילה. ללא הזדמנות זו - לא הייתי אני ועוד אלפי נשים במגזר - הופכות לעורכות דין, רואות חשבון, הנדסאיות, אחיות ועוד, אלא נותרות בתפקיד עקרת בית, מורה או גננת (מקצוע חשוב ומשמעותי בפני עצמו!).

אין בדל של אמת, גם לא שמץ היגיון בטענות כי המסלולים הנפרדים מפלים נשים. זה לא אוטובוס בו יש ישיבה קדימה לעומת ישיבה אחורה וניתן אולי להתווכח מה יותר נוח. פה מדובר במסלולים זהים לחלוטין, רק שהם מתקיימים בזמנים שונים או במקומות נפרדים. אותם לימודים בדיוק, גברים לבד ונשים לבד.

המלחמה הפופוליסטית נגד "הדרת הנשים" כביכול, היא עיוות בלתי נסבל. הפרדה אינה הדרה. העובדה שגברים ונשים אינם יחד, לא אומרת שמישהו מהם מודר. לא הגברים מודרים ולא הנשים מודרות כאשר כל צד נמצא לבד.

שמעתי את הטענות על כך שישנן נשים חרדיות שאינן מעוניינות בהפרדה. איך זה מסביר את המלחמה בהפרדה? הרי עבור הללו פתוחה הדרך ללמוד בכל מקום במעורב. למולן ניצבות עשרות אלפי נשים חרדיות, שאין להן כל חלופה אחרת. הן לא תלכנה בשום אופן ללמוד במקום מעורב. אתן קוברות במאבק פטרנליסטי את קידומן של נשים רבות, במקום להילחם את מלחמתן ולסייע להן להתקדם.

מדוע לכבד את הדרישה שלנו החרדים להפרדה? כי אלו הם ערכי החברה החרדית. כי אנחנו מבקשים לנהל כך את חיינו בלבד ולא את חיי האחר. כי פלורליסט וליברל אמיתי מכבד גם את ערכי הזולת. כי אי אפשר בשם הפלורליזם, לכפות על אדם את זניחת ערכיו המקודשים.

אדם המנסה בכוח הזרוע לכפות את ערכיו על האחר, הוא בדיוק ההפך מאדם סובלן,ליברל, הפועל למען זכויות האזרח. הוא קנאי חשוך, חסר סובלנות, המבקש לכפות בכוח הזרוע על השני את השקפתו.

קשה להתעלם מהתחושה המעיקה, כי לא הדאגה לנשים עומדת בבסיס המאבק, אלא משהו אחר - המבקש להכניע את תרבותו של האחר. הפסיקה הנוכחית של ביה"ד לעבודה איננה מטיבה עם נשים חרדיות ואינה יוצרת שוויון, היא פשוט קובעת מציאות ולפיה אין לחרדיות ולחרדים אופציה להגיע למקומות הללו. הפסיקה היא הדרה במסווה של שוויון.

ייאמר ברורות: אקדמיה, קורס צוערים, או קורס מורי דרך הם כלים לרכישת ידע ומקצוע, הם אינם מקום בו כופים אורח חיים, אמונה וערכים חלופיים. אין שום סיבה שחרדים יאלצו לבחור בין אמונתם לבין לימוד באחד מהמקומות הללו. זהו גם ההיפך מהאינטרס הציבורי, המבקש לגרום לציבור החרדי להשתלב במעגל התעסוקה.

המקומם ביותר, זו כסות "הפעילות החברתית" בשמה פוגעים בנשים החרדיות. כמי שעוסקת יום יום בקידום חברתי, במסגרת קרן "רק התחלנו", אנו מקדמים מיזמים חברתיים בחברה החרדית, מתוך מטרה לאפשר לציבור החרדי להשתלב בתעסוקה בתחומי תרבות ועניין באופן שוויוני וכל זאת תוך שמירת הייחודיות של הציבור החרדי וערכיו.

זה היופי הכח והעוצמה של החברה, היותה מסוגלת להכיל עמדות שונות ומאפיינים ייחודיים ובכל זאת לשלבם באופן שוויוני ומידתי, כדי לאפשר לחברה הישראלית להיות חברה טובה יותר, חזקה יותר, מאוחדת ומכילה.

בכל יום אני מוצאת עצמי מתמודדת עם סוגיות ההשתלבות התעסוקתית והתרבותית של נשים וגברים באופן אקטיבי ונפעמת מהיופי של החיבור הבין מגזרי המעצים שנוצר כשמגלים סובלנות ואמפתיה כלפי הערכים של השני. קשה לבלבל אותי בין עשייה חברתית אמיתית, לבין רדיפה במסווה של דאגה.

אני קוראת מכאן לשדולת הנשים: הפסקנה לפגוע בנשים החרדיות! אם אתן באמת רוצות לעזור, הירתמנה לסייע במיזמים נפרדים המותאמים לנשים החרדיות, עזרו לנו לפתוח מסלולי השכלה פעילויות העשרה, סדנאות וכיתות אמן בתחומים המגוונים והשונים בהפרדה, בהם הנשים החרדיות תוכלנה לרכוש השכלה ומיומנויות, ותוכלנה להתקדם ולייצר בחברה הישראלית שיח אינטלקטואלי רחב עשיר אותנטי ומעצים.

אל נא אחיותיי תרעו.

• הכותבת היא עו"ד, מייסדת ומנכ"לית של קרן 'רק התחלנו' המהווה פלטפורמה למיזמים חברתיים, המפעילה את מיזם 'אמנות ואמונה-המרכז לאמנויות ברוח יהודית', 'עלמא - סיוע משפטי לנשים במצוקה' ושורת מיזמיים חברתיים נוספים בציבור החרדי.

לכתבה המלאה: goo.gl/rg3ND7
... See MoreSee Less

דרך חדשות כיכר השבת

מניעת הפרדה מגדרית היא פגיעה בנשים החרדיות / עוד עומר ינקלביץ

פסיקת ביהד לעבודה כנגד הפרדה מגדרית בקורס הצוערים של משרד החוץ - אינה מטיבה עם נשים חרדיות. היא הדרת חרדים במסווה של שוויון • ללא הפרדה - נשים חרדיות לא תוכלנה להתקדם ולרכוש השכלה • ההפרדה חיונית לקידום האישה החרדית (דעה)

הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות, גורס הפתגם העממי, היום קיבלנו משמעות מוחשית לכך, עם החלטת ביהד לעבודה, לבטל קורס צוערים חרדים במשרד החוץ, עד לצירופן של לפחות עשר נשים לקורס החרדי, שכמובן נועד להיות בהפרדה מגדרית.

ההצלחה הזו, של שדולת הנשים שעתרה כביכול לסייע לנשים החרדיות במניעת אפליה, מצטרפת להצלחה קודמת שלהן - עתירה שהביאה לביטול קורס משרד התיירות למורי דרך חרדים, שהיה אמור אף הוא להתנהל בהפרדה מגדרית.

הצטערתי לשמוע שהעותרות אינן מסתפקות בכך, והן ממשיכות לקדש מלחמה על ההפרדה בין גברים לנשים במסלולי האקדמיה המיועדים למגזר החרדי, בטענה כי כך כביכול, הן דואגות לנשים חרדיות.

אני רוצה להאמין, כי עמדתן הינה שגגה גמורה כתוצאה מחוסר הבנה בסיסי בחברה החרדית ובנשותיה, תוך התעלמות מהמציאות. התוצאה ברורה: אין צעד שמזיק יותר לנשים החרדיות מאשר צעד זה.

ייאמר ברורות: מי שבאמת רוצה לדאוג לאישה החרדית, ובכלל לאישה כלשהיא, מבין שהדרך לכך עוברת בעזרה ובסיוע לפיתוח כלים ומיומנויות שיאפשרו לאישה לרכוש ידע ולהתפתח ברמה המקצועית, התרבותית והחברתית. רכישת השכלה מבססת את מעמד האישה ומאפשרת לה להגיע לעמדת השפעה בזכות ולא בחסד. זהו הקידום האמיתי לנשים, בדרך לשוויון הזדמנויות.

חברות שדולות הנשים היקרות – הגיע הזמן לומר לכן בקול: אתן מזיקות לנשים החרדיות. ללא הפרדה – נשים חרדיות תאבדנה את היכולת לרכוש השכלה אקדמאית. הן לא תוכלנה להתקדם, להיות עורכות דין, רואות חשבון, ומורות דרך.
אינכן מקדמות שוויון לנשים, אלא נלחמות בערכי תרבות חרדיים. אינכן דואגות לנשים החרדיות, אלא פוגעות בהן. אקדמיה בהפרדה חיונית לקידום האישה החרדית.

גם אני, אחרי שנים כמורה, רכשתי השכלה משפטית בעזרת אותם מסלולים נפרדים לחרדים, הוסמכתי כעורכת דין, ומצאתי עצמי מסוגלת לנהל שיח מקצועי ענייני איכותי ובכך לייצר בחברה הישראלית עשייה בין מגזרית מעצימה פורה ומכילה. ללא הזדמנות זו - לא הייתי אני ועוד אלפי נשים במגזר - הופכות לעורכות דין, רואות חשבון, הנדסאיות, אחיות ועוד, אלא נותרות בתפקיד עקרת בית, מורה או גננת (מקצוע חשוב ומשמעותי בפני עצמו!).

אין בדל של אמת, גם לא שמץ היגיון בטענות כי המסלולים הנפרדים מפלים נשים. זה לא אוטובוס בו יש ישיבה קדימה לעומת ישיבה אחורה וניתן אולי להתווכח מה יותר נוח. פה מדובר במסלולים זהים לחלוטין, רק שהם מתקיימים בזמנים שונים או במקומות נפרדים. אותם לימודים בדיוק, גברים לבד ונשים לבד.

המלחמה הפופוליסטית נגד הדרת הנשים כביכול, היא עיוות בלתי נסבל. הפרדה אינה הדרה. העובדה שגברים ונשים אינם יחד, לא אומרת שמישהו מהם מודר. לא הגברים מודרים ולא הנשים מודרות כאשר כל צד נמצא לבד.

שמעתי את הטענות על כך שישנן נשים חרדיות שאינן מעוניינות בהפרדה. איך זה מסביר את המלחמה בהפרדה? הרי עבור הללו פתוחה הדרך ללמוד בכל מקום במעורב. למולן ניצבות עשרות אלפי נשים חרדיות, שאין להן כל חלופה אחרת. הן לא תלכנה בשום אופן ללמוד במקום מעורב. אתן קוברות במאבק פטרנליסטי את קידומן של נשים רבות, במקום להילחם את מלחמתן ולסייע להן להתקדם.

מדוע לכבד את הדרישה שלנו החרדים להפרדה? כי אלו הם ערכי החברה החרדית. כי אנחנו מבקשים לנהל כך את חיינו בלבד ולא את חיי האחר. כי פלורליסט וליברל אמיתי מכבד גם את ערכי הזולת. כי אי אפשר בשם הפלורליזם, לכפות על אדם את זניחת ערכיו המקודשים.

אדם המנסה בכוח הזרוע לכפות את ערכיו על האחר, הוא בדיוק ההפך מאדם סובלן,ליברל, הפועל למען זכויות האזרח. הוא קנאי חשוך, חסר סובלנות, המבקש לכפות בכוח הזרוע על השני את השקפתו.

קשה להתעלם מהתחושה המעיקה, כי לא הדאגה לנשים עומדת בבסיס המאבק, אלא משהו אחר - המבקש להכניע את תרבותו של האחר. הפסיקה הנוכחית של ביהד לעבודה איננה מטיבה עם נשים חרדיות ואינה יוצרת שוויון, היא פשוט קובעת מציאות ולפיה אין לחרדיות ולחרדים אופציה להגיע למקומות הללו. הפסיקה היא הדרה במסווה של שוויון.

ייאמר ברורות: אקדמיה, קורס צוערים, או קורס מורי דרך הם כלים לרכישת ידע ומקצוע, הם אינם מקום בו כופים אורח חיים, אמונה וערכים חלופיים. אין שום סיבה שחרדים יאלצו לבחור בין אמונתם לבין לימוד באחד מהמקומות הללו. זהו גם ההיפך מהאינטרס הציבורי, המבקש לגרום לציבור החרדי להשתלב במעגל התעסוקה.

המקומם ביותר, זו כסות הפעילות החברתית בשמה פוגעים בנשים החרדיות. כמי שעוסקת יום יום בקידום חברתי, במסגרת קרן רק התחלנו, אנו מקדמים מיזמים חברתיים בחברה החרדית, מתוך מטרה לאפשר לציבור החרדי להשתלב בתעסוקה בתחומי תרבות ועניין באופן שוויוני וכל זאת תוך שמירת הייחודיות של הציבור החרדי וערכיו.

זה היופי הכח והעוצמה של החברה, היותה מסוגלת להכיל עמדות שונות ומאפיינים ייחודיים ובכל זאת לשלבם באופן שוויוני ומידתי, כדי לאפשר לחברה הישראלית להיות חברה טובה יותר, חזקה יותר, מאוחדת ומכילה.

בכל יום אני מוצאת עצמי מתמודדת עם סוגיות ההשתלבות התעסוקתית והתרבותית של נשים וגברים באופן אקטיבי ונפעמת מהיופי של החיבור הבין מגזרי המעצים שנוצר כשמגלים סובלנות ואמפתיה כלפי הערכים של השני. קשה לבלבל אותי בין עשייה חברתית אמיתית, לבין רדיפה במסווה של דאגה.

אני קוראת מכאן לשדולת הנשים: הפסקנה לפגוע בנשים החרדיות! אם אתן באמת רוצות לעזור, הירתמנה לסייע במיזמים נפרדים המותאמים לנשים החרדיות, עזרו לנו לפתוח מסלולי השכלה פעילויות העשרה, סדנאות וכיתות אמן בתחומים המגוונים והשונים בהפרדה, בהם הנשים החרדיות תוכלנה לרכוש השכלה ומיומנויות, ותוכלנה להתקדם ולייצר בחברה הישראלית שיח אינטלקטואלי רחב עשיר אותנטי ומעצים.

אל נא אחיותיי תרעו.

• הכותבת היא עוד, מייסדת ומנכלית של קרן רק התחלנו המהווה פלטפורמה למיזמים חברתיים, המפעילה את מיזם אמנות ואמונה-המרכז לאמנויות ברוח יהודית, עלמא - סיוע משפטי לנשים במצוקה ושורת מיזמיים חברתיים נוספים בציבור החרדי.

לכתבה המלאה: https://goo.gl/rg3ND7

 

Comment on Facebook

Gal Maor

חחחח. מלחמה היא שלום, עבדות היא חירות....

עצם קיומו של הפוסט הזה הוא עדות לנצחונו ועליונותו הבלתי מעורערת של הגבר החרדי על האישה החרדית. עדות לדיכוי ארוך שנים שהצליח לחלחל גם אל תודעתה של מי שהינה עו"ד, מייסדת ומנכ"לית. למה זו הדרת נשים? למה שלא יהיו רק נשים והגברים יחששו להצטרף? התרגלתן להיות צללים, חלשות, חסרות קול אמיתי... צר לי עליכן ויותר מכל- על הכותבת.

אם המטרה היא להכשיר לעבודה נשים חרדיות אז יצירת מסלולים ממוגדרים היא עלה תאנה בלבד. שוק העבודה הוא שוק חילוני ובו צריכים להיות משולבים כל אזרחיה המדינה: גברים ונשים. אם הסקטור החרדי רוצה לעשות לעצמו שיממן מכספיו הכשרה נפרדת לנשים וגברים

רן חורי בהמשך לפוסט שכתבת

המדינה אינה עומדת מעל החוק. ולכן אין למדינה יכולת לעשות קורס בתנאים המנוגדים לחוק...

בכל הכתוב כאן לא ברור לי דבר אחד: למה גברים ונשים לא יכולים ללמוד יחד? אף אחד לא דרש נגיעה או ישיבה אחד ליד השני, לא הסרת הצניעות בלבוש ולא בדיבור- אלא שגברים ונשים יהיו יחד באותו החדר וילמדו את אותו הדבר. למה זה כל כך לא מקובל? הרי בסופו של דבר אם נשים רוצות להשתלב במרחב הציבורי כחלק מהמקצוע אותו הן רוכשות, הן יצטרכו לעבוד גם מול גברים כמו שגברים יצטרכו לעבוד גם מול נשים. אם כך, אני באמת שואלת ולא בציניות, מה הבעיה ללמוד באותה הכיתה?

+ View previous comments

דרך חדשות כיכר השבת

כינוס ראשי הישיבות: "תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות"
כינוס המחנכים בירושלים בראשות ראשי הישיבות יתוקצב על ידי העירייה כ'תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות' • בתוכנית המקורית הוצע פאנל אנשי מקצוע ואירוח שורת פסיכיאטרים בכירים (אקטואליה).

בירושלים צפוי להיערך מחר (שלישי) כינוס המחנכים השנתי בראשות גדולי ראשי הישיבות, ול"כיכר השבת" נודע כי הכינוס, שממומן על-ידי עיריית ירושלים, נערך תחת הכותרת: "תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות".

כפי שפורסם ב"כיכר השבת", בכינוס צפויים לשאת דברים ראשי ישיבת פוניבז' הגאון רבי גרשון אדלשטיין והגאון רבי ברוך דב פוברסקי, נשיא מועצת חכמי התורה וראש ישיבת פורת יוסף הגאון חכם שלום כהן, הגאון רבי דב לנדו ראש ישיבת סלבודקה, הגאון רבי דוד כהן ראש ישיבת חברון והמשגיח הגאון הצדיק רבי דן סגל, שחלקם אף ישיבו לשאלות המחנכים בקהל.

בנוסף במרכז הכינוס צפוי להיות מוקרן מול אלפי המחנכים שו"ת [שאלות ותשובות] בעניני חינוך עם מרן שר התורה הגר"ח [הגאון רבי חיים] קנייבסקי.

ל"כיכר השבת" נודע כי מי שפעלו מאחורי הקלעים למימון האירוע הם חבר מועצת העיר אליעזר ראוכברגר ועזרא ברגר מהמנהל הקהילתי בשכונת רמת שלמה שהשיגו סכום של 55 אלף שקלים מעיריית ירושלים למימון הכינוס.

מהבקשה שהוגשה לעירייה עולה כי הכינוס ייערך תחת הכותרת "תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות". בדברי ההסבר בבקשה לקבלת התקציב נכתב כי "כיום מתמודדות ישיבות רבות עם תהליכי נשירה של תלמידים כשהטיפול בנושא מוטל על כתפי הצוות החינוכי שהינו חסר ידע להתמודדות עם האתגרים".

בדברי ההסבר מצויין עוד כי לכינוס מגיעים רבנים מהדמויות הבולטות וממנהיגי עולם הישיבות וכן נושאים דברים, אישים ידועי שם בתחום החינוך ראשי ישיבות ומנהלים חינוכיים יחד עם העוסקים בטיפול במניעת נשירה מחוץ לישיבות.

במהלך האירוע, נכתב, מחולק חומר מודפס על נושאים חינוכיים ומקצועיים הנידונים בכנס ומובא חומר המביא ידע על מצוקות הנפש ואפשרויות הטיפול.

בתוכנית שהציג המנהל לעירייה ניתן הלו"ז המלא ממנו עולה כי צפוי להתקיים פאנל ראשי ישיבות, פאנל מנהלים חינוכיים עם מטפלים במניעת נשירה וכן פאנל אנשי מקצוע ובהם האופציה לארח את הפסיכיאטרים, פרופסור אבי וייצמן, פרופסור עומר בונה, פרופסור רונן סגמן ועוד.

מתוכניית הכנס שהגיעה לידי "כיכר השבת" נראה כי הפסיכאטרים אינם מופיעים לבסוף בכינוס ובמקומם ידברו מומחי חינוך חרדיים.

לדברי גורמים המעורים בפרטי האירוע, לא ברור האם המומחים הללו שהינם שם דבר בתחום בריאות הנפש בישראל ונחשבים ל"מבינים" בטיפול בבני הציבור החרדי ייעדרו או שרק שמם נשמט מרשימת המשתתפים שכן אין זה מכובד שאישים אלו יופיעו לצד גדולי ראשי הישיבות בכינוס רשמי.

לכתבה: www.kikar.co.il/273358.html
... See MoreSee Less

דרך חדשות כיכר השבת

כינוס ראשי הישיבות: תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות
כינוס המחנכים בירושלים בראשות ראשי הישיבות יתוקצב על ידי העירייה כתוכנית להכשרת מחנכים בישיבות • בתוכנית המקורית הוצע פאנל אנשי מקצוע ואירוח שורת פסיכיאטרים בכירים (אקטואליה).

בירושלים צפוי להיערך מחר (שלישי) כינוס המחנכים השנתי בראשות גדולי ראשי הישיבות, ולכיכר השבת נודע כי הכינוס, שממומן על-ידי עיריית ירושלים, נערך תחת הכותרת: תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות.

כפי שפורסם בכיכר השבת, בכינוס צפויים לשאת דברים ראשי ישיבת פוניבז הגאון רבי גרשון אדלשטיין והגאון רבי ברוך דב פוברסקי, נשיא מועצת חכמי התורה וראש ישיבת פורת יוסף הגאון חכם שלום כהן, הגאון רבי דב לנדו ראש ישיבת סלבודקה, הגאון רבי דוד כהן ראש ישיבת חברון והמשגיח הגאון הצדיק רבי דן סגל, שחלקם אף ישיבו לשאלות המחנכים בקהל.

בנוסף במרכז הכינוס צפוי להיות מוקרן מול אלפי המחנכים שות [שאלות ותשובות] בעניני חינוך עם מרן שר התורה הגרח [הגאון רבי חיים] קנייבסקי.

לכיכר השבת נודע כי מי שפעלו מאחורי הקלעים למימון האירוע הם חבר מועצת העיר אליעזר ראוכברגר ועזרא ברגר מהמנהל הקהילתי בשכונת רמת שלמה שהשיגו סכום של 55 אלף שקלים מעיריית ירושלים למימון הכינוס.

מהבקשה שהוגשה לעירייה עולה כי הכינוס ייערך תחת הכותרת תוכנית להכשרת מחנכים בישיבות. בדברי ההסבר בבקשה לקבלת התקציב נכתב כי כיום מתמודדות ישיבות רבות עם תהליכי נשירה של תלמידים כשהטיפול בנושא מוטל על כתפי הצוות החינוכי שהינו חסר ידע להתמודדות עם האתגרים.

בדברי ההסבר מצויין עוד כי לכינוס מגיעים רבנים מהדמויות הבולטות וממנהיגי עולם הישיבות וכן נושאים דברים, אישים ידועי שם בתחום החינוך ראשי ישיבות ומנהלים חינוכיים יחד עם העוסקים בטיפול במניעת נשירה מחוץ לישיבות.

במהלך האירוע, נכתב, מחולק חומר מודפס על נושאים חינוכיים ומקצועיים הנידונים בכנס ומובא חומר המביא ידע על מצוקות הנפש ואפשרויות הטיפול.

בתוכנית שהציג המנהל לעירייה ניתן הלוז המלא ממנו עולה כי צפוי להתקיים פאנל ראשי ישיבות, פאנל מנהלים חינוכיים עם מטפלים במניעת נשירה וכן פאנל אנשי מקצוע ובהם האופציה לארח את הפסיכיאטרים, פרופסור אבי וייצמן, פרופסור עומר בונה, פרופסור רונן סגמן ועוד.

מתוכניית הכנס שהגיעה לידי כיכר השבת נראה כי הפסיכאטרים אינם מופיעים לבסוף בכינוס ובמקומם ידברו מומחי חינוך חרדיים.

לדברי גורמים המעורים בפרטי האירוע, לא ברור האם המומחים הללו שהינם שם דבר בתחום בריאות הנפש בישראל ונחשבים למבינים בטיפול בבני הציבור החרדי ייעדרו או שרק שמם נשמט מרשימת המשתתפים שכן אין זה מכובד שאישים אלו יופיעו לצד גדולי ראשי הישיבות בכינוס רשמי.

לכתבה: http://www.kikar.co.il/273358.html

Comment on Facebook

ברגע שיתחילו לחנך לנערים על פי דרכם ולא לפי שיטת לימוד כללית אז אולי פחות צעירים יראו במסגרת החרדית החונקת ממילא מקום טוב להישאר בו. אחרי הכל בשורה התחתונה אנחנו יהודים שצריכים לעשות רצון השם. יהודים , לא חרדים !

2 weeks ago

0202 - מבט מירושלים החרדית

"המאורע של אל-אסראא' ואל-מעראג' עורר מאז ומתמיד עניין בקרב סופרים, משוררים וקליגרפים, וארון הספרים הערבי מכיל עשרות חיבורים וכתבי יד בנושא"

- מתוך הפוסט המצורף
----
הערת מערכת 0202:
בכדי ללמוד עוד על לילת אל-אסראא' ואל-מעראג' אתם מוזמנים להצטרף לסיור בעיר העתיקה, ביום חמישי הקרוב, בעקבות המסע הלילי של הנביא מוחמד עליו השלום והברכה.

#קישור_לאירוע_בתגובה_הראשונהרחובות אל-קודס:

המאורע של אל-אסראא' ואל-מעראג' עורר מאז ומתמיד עניין בקרב סופרים, משוררים וקליגרפים, וארון הספרים הערבי מכיל עשרות חיבורים וכתבי יד בנושא.
בתמונה ניתן לראות את "מעראג' נאמה" (ספר המעראג'), אחד מכתבי היד רבי הערך, בו כתובה פואמה שנכתבה בפרסית על יום האסראא והמעראג'. למעשה בתמונה זהו עותק מיניאטורי של הגרסה הקשמירית של כתב היד מהמאה ה-19.

---
הערת מערכת 0202: אל-אסראא ואל-מעראג’ הוא המסע הלילי של מוחמד לשמיים, אשר חל השנה ב-4.5. לפי האסלאם, זהו הלילה שבו הנביא מוחמד נסע ממכה לירושלים על גבי בהמה בשם אל-בוראק ומשם עלה שמימה.
לפוסט האחרון בנושא ראו: www.facebook.com/0202updates/videos/1549777681983752/

#0202_אסראא_ומעראג #0202_שירה

حظيت حادثة الإسراء والمعراج باهتمام أهل القلم من الكتاب والشّعراء والخطاطين، وتحتوي المكتبة العربيّة على عشرات المؤلفات والمخطوطات حول الإسراء والمعراج.
نعرض لكم هنا إحدى المخطوطات القيمة وهي مخطوطة كتاب معراج نامة (كتاب المعراج) وهي عبارة عن منظومة شعرية كتبت باللغة الفارسية حول ذكرى الاسراء والمعراج، وما بين أيدينا هي منمنات من النسخة الكشميرية للمخطوطة من القرن التاسع عشر.

www.facebook.com/roadsofalquds/photos/a.802107036553815.1073741828.801929339904918/97210755955376...
... See MoreSee Less

המאורע של אל-אסראא ואל-מעראג עורר מאז ומתמיד עניין בקרב סופרים, משוררים וקליגרפים, וארון הספרים הערבי מכיל עשרות חיבורים וכתבי יד בנושא

- מתוך הפוסט המצורף
----
הערת מערכת 0202:
בכדי ללמוד עוד על לילת אל-אסראא ואל-מעראג אתם מוזמנים להצטרף לסיור בעיר העתיקה, ביום חמישי הקרוב, בעקבות המסע הלילי של הנביא מוחמד עליו השלום והברכה.

#קישור_לאירוע_בתגובה_הראשונה
Load more