“בימים אלו לפני 70 שנה, מפקד צבא הג’יהאד הקדוש, הלוחם עבד אל-קאדר מוסא כאזם אל-חוסייני, נפגש בדמשק עם נציגים של הוועדה הצבאית של צבא ההצלה [1] ושל הליגה הערבית כדי לבקש מהם שיספקו לו וללוחמים את הנשק הדרוש כדי להגן על ירושלים.

הוא סיפר להם עד כמה חשוב לשמור על הכפר אל-קסטל, שנפל לידי היהודים בזמן שהוא אסף נשק בדמשק, אך הם לעגו על הדאגה הגדולה שלו לירושלים.. טהא אל-האשמי מהוועדה הצבאית אמר לו אז: “עבד אל-קאדר, מה פשר כל הדאגה הזו לירושלים, זה לא מגיע לה!”

המחסנים של הוועדה הצבאית היו מלאים בנשק, אך הם לא נתנו לעבד אל-קאדר שום דבר ממנו. הוא חזר בידיים ריקות לירושלים, וסיפר לחבריו שהדבר היחיד שהוא הביא איתו הוא חצי שק של קליעים. אז הוא כתב את המכתב הזועם המצורף, יצא והגיע לאל-קסטל ב-7 באפריל ונלחם בה עד שמת כשהיד ב-8.4.1948, שאלוהים ירחם עליו”.

#אלקסטל #שבעים_שנה_לנכבה”

– רחובות ירושלים

[תרגום המכתב:]

“ארגון הג’יהאד הקדוש
המפקדה הכללית
ירושלים
נשלח ב-6.4.1948

מכתב אל המזכיר הכללי של הליגה הערבית בקהיר

אני מטיל עליכם את האחריות לאחר שזנחתם את חייליי בשיא ניצחונם בלי לספק להם סיוע או נשק.

– עבד אל-קאדר אל-חוסייני”

הערת מערכת 0202:
1. צבא ההצלה הערבי היה צבא של מתנדבים ממדינות ערב שפלש לתחום המנדט החל בינואר 1948 במטרה לסייע לפלסטינים במלחמתם ביישוב היהודי ולסכל את תוכנית החלוק. להרחב, ראו: https://bit.ly/2qe7uUb.
2. עבד אל-קאדר אל-חוסיייני היה מנהיג הכוחות הערבים באזור ירושלים במהלך מלחמת העצמאות. להרחבה, ראו: https://bit.ly/2qcnDta.

#היסטוריה #מורשת #הקסטל #עבד_אלקאדר_אלחוסייני

في مثل هذه الأيام، كان قائد جيش الجهاد المقدس، المناضل عبد القادر موسى كاظم الحسيني في دمشق يقابل ممثلي اللجنة العسكرية لجيش الإنقاذ، وممثلي الجامعة العربية، ويطالبهم بإمداده والمناضلين بالسلاح اللازم من أجل الدفاع عن القدس.

كان يحكي لهم عن أهمية الحفاظ على قرية القسطل، وكانت قد سقطت بيد اليهود بينهما هو في دمشق يجمع السلاح. ردّوا عليه ساخرين من اهتمامه الكبير بالقدس.. وقال له طه الهاشمي من اللجنة العسكرية حينها “لماذا هذا الاهتمام بالقدس يا عبد القادر، إنها لا تستحقه”!

كانت مخازن اللجنة العسكرية مليئة بالأسلحة، لكنهم لم يعطوا منها عبد القادر شيئاً. ورجع بخفي حنين إلى القدس، ويروي رفاقه أنه لم يرجع سوى بنصف كيس رصاص. وحينها كتب رسالته الغاضبة هذه، وذهب فوصل القسطل في السابع من نيسان، وقاتل فيها إلى أن استشهد فيها في الثامن من نيسان 1948، فرحمة الله عليه.

#القسطل #سبعون_عاماً_على_النكبة

– شوارع القدس
https://bit.ly/2GF5Jt7