“הכיבוש מעניק חסינות לחייליו מפני תביעות משפטיות של מקדסים [ירושלמים]

השר הישראלי לביטחון פנים, גלעד ארדן, פועל על מנת להכניס תיקון בחוק שיעניק חסינות לחיילי משמר הגבול באל-קודס מפני תביעות משפטיות שיגישו נגדם פלסטינים בעיר במטרה להשיג פיצויים על הרכוש שלהם במקרה של נזק או בעקבות תוקפנות.
ארדן מתכנן לכלול את פעילות כוחות משמר הגבול במסגרת פעילות צבאית שמסירה את האחריות מחיילי הכיבוש לשלם פיצויים כספיים לפלסטינים. כיום, חוקי הכיבוש מעניקים חסינות לשוטרים, ובכלל זה גם לאנשי משמר הגבול, בשטחי הגדה המערבית פרט לאל-קודס [ירושלים].
התיקון בא כניסיון לבלום תביעות פיצויים אזרחיות של פלסטינים, אשר מספרן בשנים האחרונות הולך וגדל על רקע העימותים המתמשכים בינם לבין כוחות הכיבוש.
ארדן אמר שהתיקון בחוק יעניק לחיילי משמר הגבול חסינות במיוחד לאור העובדה שהם מתייצבים פנים אל פנים אל מול מה שהוא כינה ‘פעולות הטרור’ באל-קודס.
ארדן פועל על מנת להעביר את התיקון הזה תוך שיתוף פעולה עם הפרקליטות הישראלית ושרת המשפטים, איילת שקד. אם התיקון ייצא אל הפועל, הוא יאסור על המקדסים להגיש ולקדם תביעות פיצויים בגין כל פעולה של רשויות הכיבוש.
עיתון ‘הארץ’ ציין כי משטרת הכיבוש באל-קודס עומדת בפני עשר תביעות פיצויים אותן הגישו לבתי המשפט הישראלים פלסטינים תושבי אל-קודס, אשר ספגו אבדות ונזקים בעקבות פעולות של אנשי משטרת הכיבוש.
ההצעה של ארדן באה במקביל לכך שהכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק שאוסרת לתעד את פעולות הצבא בזמן ביצוע משימות צבאיות. הצעת החוק קובעת כי ‘יש למנוע צילום של חיילים ולהעניש את מי שמצלם אותם ומפרסם את התמונות בעונש מאסר של חמש שנים, אם הדבר פוגע ברוח הקרב של החיילים, ובעונש מאסר של עשר שנים אם מטרת הצילום ופרסום התמונות היא לפגוע בביטחון המדינה’.
חבר הכנסת הערבי יוסוף ג’בארין [מטעם ‘הרשימה המשותפת’] אמר כי מטרת הצעת החוק היא להסתיר את הפנים האמיתיות של הכיבוש ולכסות על פשעיו, במיוחד על פעולות ההתנקשות בשטח וההתנכלות לעם הפלסטיני.
הצעת החוק מגיעה חרף התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר תיאר את החוק כלא-חוקתי וכפגיעה בדמוקרטיה.
כתב אל-ג’זירה, אליאס כראם, מוסר כי הצעת החוק תעבור תיקון מהותי עם תחילת הדיונים בה בכנסת בשלוש קריאות, ובתוך כך הקלה בחומרת הסנקציות ובאופיין.”

– אל-ג’זירה

הערת מערכת 0202:
לכתבה בנושא באתר ‘הארץ’, ראו: https://bit.ly/2tie6lE

#גלעד_ארדן #הצעת_חוק #משמר_הגבול #פיצויים

الاحتلال يحصن جنوده ضد دعاوى المقدسيين
يعمل وزير الأمن الداخلي الإسرائيلي غلعاد إرادن على إدخال تعديل على قانون يمنح حصانة لجنود قوات حرس الحدود في القدس أمام أي دعاوى قضائية يقدمها الفلسطينيون في المدينة للحصول على تعويض سواء عن ممتلكاتهم في حالة تعرضها للضرر أو التعويض الجسدي إثر أي اعتداء.
وينوي أردان إدراج عمل قوات حرس الحدود ضمن العمل العسكري الذي يعفي جنود الاحتلال من أي مسؤولية عن تعويض الفلسطينيين ماديا.
وتوفر قوانين الاحتلال حاليا الحصانة لأفراد الشرطة -ومن ضمنهم عناصر حرس الحدود- في الضفة الغربيةباستثناء القدس.
ويأتي التعديل في محاولة للجم دعاوى التعويض المدنية الآخذة بالازدياد في السنوات الأخيرة من قبل الفلسطينيين على إثر المواجهات المتواصلة بينهم وبين قوات الاحتلال.
وقال أردان إن تعديل القانون يمنح جنود حرس الحدود حصانة، ولا سيما أنهم يقفون وجها لوجه أمام ما سماها أعمال الإرهاب في القدس.
ويسعى أردان لهذا التعديل بالتعاون مع النيابة العامة الإسرائيلية ووزيرة القضاء أيليت شكيدد، وفي حال دخل التعديل حيز التنفيذ فإنه سيحظر على المقدسيين رفع وتحريك أي دعاوى تعويضات عن ممارسات سلطات الاحتلال.
وذكرت صحيفة هآرتس أن شرطة الاحتلال بالقدس تواجه عشر دعاوى تعويضات قدمها للمحاكم الإسرائيلية فلسطينيون من سكان القدس تكبدوا خسائر وأضرارا جراء ممارسات عناصر شرطة الاحتلال.
ويتزامن مقترح أردان مع مصادقة الكنيست بالقراءة التمهيدية على مشروع قانون يحظر توثيق ممارسات الجنود خلال أداء المهام العسكرية، وينص مشروع القانون على “منع تصوير الجنود ومعاقبة من يصورهم وينشر الصور بالسجن خمس سنوات إذا أدى ذلك إلى المس بروح الجنود القتالية، والسجن عشر سنوات إذا كان الهدف من التصوير ونشر الصور هو المس بأمن الدولة”.
وقال النائب العربي في الكنيست الإسرائيلي يوسف جبارين إن مقترح القانون يهدف الى إخفاء الوجه الحقيقي للاحتلال والتغطية على جرائمه، خاصة عمليات الاغتيال الميدانية والتنكيل بالشعب الفلسطيني.
ويأتي التصديق على مشروع القانون رغم معارضة المستشار القانوني للحكومة الذي وصفة بغير الدستوري والمخالف لقيم الديمقراطية.
ويفيد مراسل الجزيرة إلياس كرام بأن مشروع القانون سيمر بتعديل جوهري مع بدء مناقشته في الكنيست في ثلاث قراءات بما يشمل تخفيف حدة العقوبات وطبيعتها.
– الجزيرة
https://bit.ly/2yv6DVK