“אזהרה ומחאה על החלטה ישראלית שפוגעת בנכסי הכנסיות

הרשות האסלאמית-נוצרית לתמיכה באל-קודס ובמקומות הקדושים הזהירה מהצעת חוק ישראלית שתאפשר להפקיע את נכסי הכנסיות באל-קודס הכבושה.
הרשות הדגישה בהודעה שפרסמה היום (שלישי) כי הצעת החוק הישראלית עוררה כעס בקרב הכנסיות משום שהיא מאפשרת לממשלת הכיבוש להפקיע אדמות שהכנסייה האורתודוקסית מכרה למשקיעים מהמגזר הפרטי. כמו כן, היא הדגישה את התנגדותה להטלת מיסים על הכנסיות של אל-קודס ופגיעה בנכסיהן, דבר העומד בסתירה למעמד ההיסטורי של הכנסיות בעיר אל-קודס במשך דורות.
הרשות רואה בחוק פגיעה בזכותה למכור וכתוצאה מכך בזכותה לקניין. כמו כן, היא ציינה כי הכנסייה הארמנית, הכנסייה האורתודוקסית והכנסייה הקתולית באדמות הקדושות קוראות לעצור את הצעת החוק שנועדה להפקיע אדמות בבעלותן, זאת לאחר ארבעה חודשים של משבר גדול שגרם לסגירת כנסיית הקבר [1].
ההודעה הדגישה כי הכיבוש צריך להיות מחוייב למעמדה ההיסטורי של העיר הקדושה, מעמד המבוסס על הסטטוס-קוו העות’מאני ועל החסות הירדנית על המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות באל-קודס. כמו כן, היא הדגישה כי דרישות הכיבוש והחלטותיו בקשר להטלת מיסים על הכנסיות ולהפקעת אדמותיהן פוגעות באופי הקדוש של העיר הכבושה ומונעות מהכנסיות לבצע את תפקידן ואת פעילויותיהן.
עוד ציינה הרשות כי המחוייבות של הכנסיות למעמדה ההיסטורי של העיר אל-קודס והתנגדותן לכל שינוי במצבה הנוכחי הינן בגדר שמירה על המורשת ההיסטורית של העיר הכבושה ובגדר מאבק באמצעי הייהוד השיטתיים שבהם משתמש הכיבוש נגד העיר והמקומות הקדושים שבה לאסלאם ולנצרות, זאת בהדגישה את הזהות הערבית של העיר.
באותו הקשר, ראשיהן של שלוש כנסיות מקדסיות [ירושלמיות] שלחו מכתב לראש ממשלת הכיבוש, בנימין נתניהו, במחאה על הצעת חוק שתאפשר להפקיע אדמות של הכנסיות שנמכרו למשקיעים מהמגזר הפרטי.
כמו כן, פטריארך הכנסייה היוונית-אורתודוקסית, תיאופילוס השלישי, פטריארך הכנסייה האורתודוקסית הארמנית של אל-קודס, נורהאן מנוגיאן, והשומר הקתולי של האדמות הקדושות, האב פרנציסקוס באטון, הביעו את חוסר שביעות רצונם מהצעת החוק הזו.
ראשי הכנסיות דרשו מנתניהו לעצור צעדים שהוא חוקק, מתוך ידיעה שממשלת הכיבוש מתכוונת להעביר את החוק לוועדת השרים לענייני חקיקה. כמו כן, הם תיארו את הצעת החוק כפגיעה חסרת תקדים באדמות הקדושות של הנוצרים והפרה של זכויות היסוד.
יש לציין כי פטריארך הכנסייה היוונית-אורתודוקסית, תיאופילוס השלישי, מואשם במסירה במרמה של אדמות הכנסייה האורתודוקסית בפלסטין לידי הכיבוש באמצעות עסקאות מכירה ליהודים במחיר זול, דבר אשר גרם לפלסטינים להחרים אותו [2].”

– רשת קודס לחדשות

—-
הערות מערכת 0202:
1. בחודש פברואר האחרון הודיעה עיריית ירושלים כי בכוונתה להטיל מיסים על נכסי הכנסיות בעיר. בתגובה, נסגרה כנסיית הקבר למשך שלושה ימים עד שהעירייה החליטה להקפיא את החלטתה בנושא. ללקט בנושא פתיחתה המחודשת של כנסיית הקבר, ראו: https://bit.ly/2llG0sY
2. לפוסט קודם על הביקורת הציבורית נגד הפטריארך היווני-אורתודוקסי, תיאופילוס השלישי, ראו: https://bit.ly/2MGTkEn
3. לכתבה בעיתון “הארץ” על אודות הצעת החוק הנדונה, ראו: https://bit.ly/2ynXfTF

#דת #נוצרים #כנסיות #הצעת_חוק #אדמות #בנימין_נתניהו

تحذير واحتجاج على قرار إسرائيلي يستهدف أملاك الكنائس
حذرت الهيئة الإسلامية المسيحية لنصرة القدس والمقدسات، من مشروع قانون إسرائيلي يسمح بمصادرة أملاك الكنائس بالقدس المحتلة.
وأكدت الهيئة في بيان لها، اليوم الثلاثاء، أن مشروع القرار الإسرائيلي أثار غضب الكنائس لأنه يسمح لحكومة الاحتلال بمصادرة أراض باعتها الكنيسة الأرثوذكسية لمستثمرين من القطاع الخاص، مؤكدة موقفها الرافض لفرض الضرائب على كنائس القدس والمساس بأملاكها، بما يتعارض مع الموقف التاريخي للكنائس في المدينة المقدسة عبر قرون من الزمن.
واعتبرت القانون مساسًا لحقها في البيع وبالتالي الملكية، مشيرة إلى دعوة الكنائس (الأرمنية والأرثوذكسية والكاثوليكية) في الأراضي المقدسة لوقف مشروع القانون الذي يرمي إلى مصادرة أراض تملكها، بعد أربعة أشهر على أزمة كبرى أدت إلى إغلاق كنيسة القيامة.
وأكد البيان، على ضرورة التزام الاحتلال بالوضع التاريخي للمدينة المقدسة القائم على “الستاتيكو” العثماني، والوصاية الأردنية على المقدسات الإسلامية والمسيحية في القدس، مشددًا على أن مطالب الاحتلال وقراراته الخاصة بفرض الضرائب على الكنائس ومصادرة أراضيها، يقوض الطابع المقدس للمدينة المحتلة، ويعيق الكنائس عن القيام بدورها ونشاطاتها.
وأشارت إلى أن التزام الكنائس بالوضع التاريخي لمدينة القدس ورفض أي تغيير على واقعها، وهو حفاظ على الإرث التاريخي للمدينة المحتلة ومحاربة أساليب التهويد الممنهجة التي يمارسها الاحتلال ضد المدينة ومقدساتها الإسلامية والمسيحية، مؤكدةً على عروبة مدينة القدس.
في سياقٍ متصل، بعث رؤساء ثلاث كنائس مقدسية برسالة إلى رئيس حكومة الاحتلال بنيامين نتنياهو، احتجاجًا على مشروع قانون يسمح بمصادرة أراض تعود للكنائس تم بيعها إلى مستثمرين من القطاع الخاص.
وعبر بطريرك الروم الأرثوذكس ثيوفيلوس الثالث، وبطريرك القدس للأرمن الأرثوذكس نورهان مانوغيان، وحارس الأرض المقدسة (الكاثوليكي) الأب فرانشيسكو باتون، عن تذمرهم من مشروع هذا القانون.
وطالب رؤساء الكنائس نتنياهو بإيقاف إجراءات سنها، علماً بأن حكومة الاحتلال تنوي إحالته إلى اللجنة الوزارية لشؤون التشريع، واصفين مشروع القانون بأنه هجوم غير مسبوق على المسيحيين في الأراضي المقدسة، وانتهاك للحقوق الأساسية.
يُشار إلى أن بطريرك الروم الأرثوذكس ثيوفيلوس الثالث، متهم بتسريب أراضي الكنيسة الأرثوذكسية في فلسطين إلى الاحتلال، عبر صفقات بيع لليهود، مقابل أثمان زهيدة، وهو ما دفع الفلسطينيون لمقاطعته.
– قُدس الإخبارية
https://bit.ly/2JQWMi7