דרך אקטואליק – Actualic

שריקת אזהרה: המונדיאל ובחורי הישיבות

שבוע לפני שריקת הפתיחה למשחק שיפתח את משחקי המונדיאל שיתקיימו ברוסיה, בישיבות שוברים את ראש כיצד למגר את התופעה שבעבר הייתה מצויה בעיקר בשוליים של החברה החרדית: בחורי ישיבה אשר נוטשים את הסטנדר לטובת צפייה במשחקי המונדיאל.

בראשית הכתבה, נבהיר ונדגיש כי הרוב המוחלט של בחורי הישיבות שקועים והוגים בלימוד התורה הקדושה, אך תרבות הפנאי הפכה לחלק מהתרבות החרדית, ובכלל, עם הפתיחות שחלה בציבור החרדי שנפתח למושגים חדשים, כמו אינטרנט ושאר מרעין בישין, הכדורגל עוד נחשב למקרה קל, שיכול אפילו להועיל במקרים מסוימים.

ואלה מבני הישיבות שפחות נחשבים ל’מתמידי הישיבה’, ומצד שני גם לא מי יודע מה בקיאים ב”תורת המשחקים”, רוצים לצאת מהשגרה ולנקות את הראש מהטרדות שאופפות את חייהם. ומה יותר מתאים עבורם מלשבת עם קבוצה חברים בפאב ירושלמי שממוקם בקרן זווית ולראות משחק כדורגל על מסך פלאזמה מול שולחן עמוס בירות ופיצוחים?

ערב המונדיאל הקודם, שנערך בארץ הסמבה ברזיל, יו”ר משמרת הקודש והחינוך הרב מוטק’ה בלוי התייחס בשיחה ל’וואלה’ לתופעה ואמר כי עסקנים חרדים הולכים להילחם בתופעה הנלוזה: “הטלוויזיה היא כלי טמא ומשוקץ ויש בה את שלוש העבירות הכי חמורות בתורה. מה עושה בחור ישיבה כשיש פרסומות? הוא מדבר על ר’ שמעון שאקפ?” הרב בלוי איים כי משמרת הקודש תלחם כנגד התופעה. “יש כמה עסקנים שיעברו עם אופנוע ויצלמו את הבחורים. אותם עסקנים מעבירים לצוות הישיבה את התמונות, והבחור שיתפס יסולק מהישיבה”. הרב בלוי הוסיף כי “בחור שתמונה שלו כזו תופץ יהיה לו גם קשה בשידוכים. בחורה חרדית רוצה בחור נורמטיבי ובחור כזה הוא לא נורמטיבי”.

חזרנו כעת למוטק’ה, שהפעם אמר לנו כי התופעה היא “שולית” והוא לא מתכוון השנה להלחם כמו בפעם שעברה.

אלא שהתופעה פושה ביותר ויותר ישיבות, שבשעות סדר ג’ [1] רואות לא מעט בחורים ש”נעלמים”, כולם יודעים להיכן. הכדורגל, שבעבר היה מוקצה מחמת מיאוס, עולה לדיון גם בפגישות בין בחורי ישיבה לבנות סמינר שלא טעמו טעם חטא ומוצאות את עצמן די נבוכות ומבולבלות מול הממצאים החדשים שעולים על שולחן הדיונים.

שדכן ותיק מספר לנו על שידוך שהיה לקראת סגירה וירד בגלל שהבחור פטפט יותר מידי על כדורגל. “אם הוא היה סותם, הוא היה מאורס”, אומר לנו השדכן, שמספר כי הבחור דרש חצי מיליון שקלים בלי להתבלבל ובאותה נשימה תיאר בפגישות ביצועים של מסי ורונלדו. “אולי מסי יפתור את מצוקת הדיור החרדית”, מפטיר לנו בהומור שחור עיתונאי חרדי ותיק שמתרועע עם בחורי ישיבות שרואים כדורגל. “אם בחור יצהיר על התחביבים שלו מראש, השווער לא יצטרך להשכיב סכומים אסטרונמיים עבור ‘התכשיט’ שלו”.

בעוד בשנות ה-80′ הבחורים המעטים שראו כדורגל היו עושים זאת בהיחבא, כיום, עם התרחבות מספר לומדי התורה בארץ הקודש, גדלו גם מספר יושבי הקרנות, והקיוסקים עמוסים לעייפה. “תלכו ליפו, מרכז כלל, ולעוד עשרות בתי קיוסקים, ותראו כיצד הם עמוסים בבחורי ישיבה שרוצים לצאת מהשגרה”, אומר לנו גורם חינוכי בירושלים.

“יש בחורי ישיבה שירדו בגלל הכדורגל לתרבות רעה”, אומר לנו הרב צבי הורביץ, ששימש כראש ישיבה לבחורים נושרים בצריפין. עם זאת, הוא מדגיש כי “מצד שני, דרך הכדורגל אתה יכול לאסוף בחורים שנשרו ולהחזיר אותם לחיק עולם הישיבות”.

ומה עושים המשגיחים [2], או ליתר דיוק – המק”קים [2] שיצטרכו לתזז מקיוסק לקיוסק לאסוף את הבחורים מהפלזמות לסטנדרים? ובכן, ביורו 2016, נכנס אחד המשגיחים בישיבה מפורסמת במרכז הארץ וגילה לתדהמתו כי היכל הישיבה התרוקן למחצה. בירור קצר עם המק”ק העלה כי הבחורים יצאו לפארק עירוני סמוך וצופים במשחק הגמר ע”ג מסך ענק. המשגיח לא יכל להתאפק ויצא אל הפארק בלי הפראק, והחל לתור אחרי הבחורים. בתום הערב, פורטוגל ניצחה 1-0 בהארכה, ו-25 בחורים נזרקו מהישיבה. היה זה צעד דרמטי של המשגיח, שהחליט לשים קץ לתופעה.

“צריך להבין”, מסביר לנו בחור ישיבה, אוהד מושבע של קבוצת כדורגל במדריד, “עדיף לראות כדורגל שזה משחק, מאשר לראות דברים שהצנעה יפה להם”. לדבריו, “השיח בעולם הישיבות המודרני השתנה, כיום מדברים באופן חופשי על הכל כולל הכל – כך שהכדורגל הוא לא הבעיה, הוא רק הסימפטום”.

בשנה שעברה, בחורי ישיבה שהלכו לראות משחק כדורגל בקיוסק ליד בני ברק, נתפסו על חם, על ידי חבר המועצת הגר”י [הגאון רבי יצחק] זילברשטיין, רבה של שכונת רמת אלחנן. הבחורים לא ציפו לזה, אבל בעת שצפו במשחק גמר גביע המדינה בין מכבי תל אביב לבני יהודה, התייצב מולם לא פחות ולא יותר מאשר הגר”י זילברשטיין, שפנה אליהם בצורה רכה ואבהית.

מרן הרב זילברשטיין הסביר להם במתק שפתיים כי “בערב מתן תורה יש הזדמנות לנצל כל רגע ללימוד התורה”. הבחורים הנבוכים לא ידעו את נפשם מרוב בושה ונראה כי הם היו מעדיפים לקבור את ראשם באדמה.

התמונות של הבחורים נפוצו עד מהרה ברשתות החברתיות, שם התפתח ויכוח סוער על עניין ה’חילול השם’ שיצרו הבחורים.

סיפור נוסף פורסם מיד לאחר פטירת מרן הגראי”ל [הגאון רבי אהרן יהודה לייב] שטיינמן זצ”ל, על קבוצת בחורים מישיבה בני ברקית שסיפרו בכנות למנהיג הדור על כך שהם חושקים לראות משחק מכריע. מרן הגראי”ל השיב במתק שפתיים לבחורים ההמומים כי הם רשאים לראות את המשחק כאוות נפשם, אך איחל להם הצלחה באם יתאפק ולא ייראו את המשחק. הסוף הטוב שפורסם הוא שאותם בחורים לא ראות את המשחק והפכו במשך השנים לנגידים שועי עולם.

לכתבה המלאה: https://goo.gl/b1SV6d

=====

הערות מערכת 0202:

[1] סדר ג’ – יום הלימודים בישיבות מחולק לשלושה זמני לימוד עיקריים המכונים סדרים. סדר א’ מהבוקר ועד לצהריים, סדר ב’ אחר הצהריים וסדר ג’ בשעות הערב. בנוסף יש סדרים מיוחדים כגון “סדר מוסר” ללימוד ספרי מוסר וכן סדרים במועדים מיוחדים כגון חגים ושבתות. לעיתים סדר ג’ בישיבות סובל מנוכחות דלילה בעקבות יציאת בחורים לשידוכים, חתונות, אירועים משפחתיים וגם, כמתואר בכתבת, לצפות במשחקים או בילויים אחרים שהישיבה מתנגדת להם.
[2] משגיח – המנהל הרוחני בישיבה. תפקידו לדאוג לתלמידי הישיבה ולהתנהגותם. אחראי לחנך את התלמידים מבחינה רוחנית וגם להעניש תלמידים שחרגו מההתנהגות המקובלת בישיבה. בישיבות רבות פועלים תחת המשגיח משגיחים צעירים המכונים מק”ק (משגיח קטן). המק”ק אחראי לאכיפת המשמעת בקרב בחורי הישיבה.

#מונדיאל #בחורי_ישיבה

2018-06-12T14:18:27+00:0010/06/2018|ירושלים החרדית, ספורט, עברית|