דרך השבוע בירושלים

‘דיל השבת’ נחשף: אופניים תמורת גן חיות

עיריית ירושלים תוכל לקדם פרויקט גדוש חילולי שבת של השכרת אופניים, תמורת צמצום חילולי השבת בגן החיות התנ”כי, כפי שנחשף ב’קו עיתונות’  מי עומד מאחורי הדיל ומה כלול בו?

האם מתחת לפני השטח נרקם ‘דיל’ במסגרתו תתעלם הנציגות החרדית מחילולי
שבת בעיר הקודש? בתקופה האחרונה מקדמת עיריית ירושלים הקמת מערך להשכרת אופניים שיתפרס על פני כל העיר, פרויקט שכרוך בחילולי שבת נרחבים ושיפעל גם בשבתות. ממידע שהגיע ל’השבוע בירושלים’ עולה כי הפרויקט מקבל הסכמה שבשתיקה מנציגי וועדת הרבנים לענייני שבת, בתמורה להישג אחר בגן החיות התנ”כי.

בשבוע שעבר, חשף ‘השבוע בירושלים’ את ההבנות ההולכות ונרקמות בין מזכיר וועדת הרבנים לענייני שבת לבין מנכ”ל העירייה, העוסקות בגן החיות התנ”כי [1]. על פי ההסכם, בימי שבת, לא יוצבו קופות מאוישות בפתח גן החיות ובמקומם תוצבנה מכונות אוטומטיות למכירת כרטיסי כניסה. הפרסום עורר סערה
במסדרונות העירייה ואף צוטט בהרחבה בתקשורת הכללית.

אך מסתבר של’עסקה’ המתגבשת ישנה צלע נוספת. מדובר במיזם עירוני להקמת עשרות תחנות למאות זוגות אופניים, שיעמדו לרשות תושבי העיר והמבקרים בה, בדומה למערך פופולארי הפועל בעיר תל אביב. על הפרויקט יכלו כולם לברך ולהלל, אלמלא הדבר כרוך בחילולי שבת פומביים, הן בתשלום והן בתפעול המערך הלוגיסטי ובשינוע המורכב.

כבר לפני שנתיים, ניסתה העירייה להוביל את מיזם האופניים, אך מסיבה
עלומה, הפרויקט הוקפא. באופן רשמי, טענה העירייה כי הפרויקט עדיין בשלבי בחינה, אך באופן לא רשמי, הערכה הייתה שהפרויקט ירד מסדר היום בשל התנגדות הנציגים החרדיים לחילולי השבת.

כעת, מתברר כי מאחורי הקלעים עמלו אנשי העירייה בראשות המנכ”ל אמנון מרחב, לקדם את התהליך ואף להשיג את הסכמת נציגי וועדת הרבנים לענייני השבת. ממתווה ההסכם שמתגבש – ושעדיין לא נחתם באופן סופי – בתמורה ל’הישג’ שתקבל וועדת הרבנים בסגירת הקופות בגן החיות התנ”כי, יעניקו נציגיה הסכמה שבשתיקה למיזם האופניים והוא יוכל לעבור בוועדות הרלוונטיות ולצאת
לפועל.

במענה לפניית ‘קו עיתונות’, טוען מזכיר וועדת הרבנים לענייני שבת הרב יצחק
גולדקנופף כי הוא כלל אינו מודע לקיומו של מיזם האופניים ומשכך, ברור שהוא לא עלה כלל לדיון. הוא הכחיש נמרצות כל ‘דיל’, הבנות וסיכומים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: “חברת עדן פרסמה מכרז שמתקדם בהתאם ללוחות הזמנים”.

[הכתבה המלאה בתגובות]

=====

הערת מערכת 0202:

[1] לפוסט קודם בנושא: https://goo.gl/PLCyGe

#אופניים #גן_החיות_התנכי #שבת