דרך חדשות כיכר השבת

הגרב”ש דויטש התבקש לעזוב את הישיבה

המחלוקת בציבור הליטאי פוגעת בישיבה מפוארת נוספת שעומדת אף היא בפני פילוג ופגיעה. בתחילת השבוע הגיעו ראשי ישיבת קול תורה הגרמ”י [הגאון רבי משה יהודה] שלזינגר, ובנו הגר”ש [הגאון רבי שלמה] שלזינגר, לגאון רבי ברוך שמואל דויטש וביקשו ממנו לעזוב את הישיבה משום חברותו במועצת גדולי התורה [1] של “בני תורה” [2] שנוסדה לאחר הסתלקותו של הגר”ש אוירבך [3] והעובדה שהפך למזוהה עם הנהגת הפלג הירושלמי [4].

לדבריהם, מעשיו אלו פוגעים ברישום התלמידים לישיבה וגורים נזק לתדמית הישיבה. הגרב”ש [הגאון רבי ברוך שמואל] דויטש שמע את הבקשה ושתק.

ל’כיכר השבת’ נודע כי ראש ישיבת קול תורה קיבל הוראה בשמו של ראש הישיבה הגר״ג אדלשטיין [5] להורות לצוות הרוחני שלא להתערב בנושאים של פוליטיקה ומחלוקת.

אתמול (חמישי) חל המפנה כאשר הגיע הגרב”ש דויטש ללמוד את “סדר א'” [6] בבית הכנסת נזר אהרן בבית וגן, במקום בהיכל הישיבה. שניים מראשי הישיבה הגרב”צ [הגאון רבי בן ציון] בורודיאנסקי, המשמש גם הוא כחבר מועצת בני תורה, ואחיו המשגיח [7] הגרי”י [הגאון רבי יצחק ירוחם] בורודיאנסקי, הגיעו יחד לבית הכנסת לחזק אותו וניסו לשכנעו לחזור להיכל הישיבה ומסרו כי אסור לו בשום אופן לעזוב.

יצוין כי לטענת גורמים בישיבה מי שהחליט לעזוב היה הרב דויטש ולא שהוא הועזב בכוח. לדבריהם, אתמול במהלך היום האחרון של ה”זמן” [8] הגיע הרב דויטש לישיבה היפרד מהצוות ואמר לתלמידים כי הוא לא פוטר, אלא התפטר מיוזמתו בגלל חילוקי דעות בינו לבין ראש הישיבה.

לדברי מקורביו של הרב דויטש, ההכרעה הסופית טרם התקבלה, אולם נדמה כי הכיוון ברור כשהמשמעות הינה שלאחר 40 שנה יעזוב הרב דויטש את הישיבה בראשה עמד במשך שנים רבות.

לכתבה המלאה: https://goo.gl/MtvnYu

=====

הערות מערכת 0202:

[1] מועצת גדולי עולם התורה – המועצה הרבנית הרוחנית במפלגות החרדיות. לדגל התורה הליטאית ולאגודת ישראל החסידית יש את “מועצת גדולי התורה” ולש”ס הספרדית יש את “מועצת חכמי התורה”. המועצת היא הסמכות העליונה בהחלטות הנוגעות למפלגה ולמוסדותיה והרבנים העומדים בראשה הם מנהיגי הציבור. בעקבות פטירת הרב אוירבך הוקמה “מועצת גדולי עולם התורה” לפלג הירושלמי.
לפוסט קודם בנושא: https://goo.gl/kNcn9K
[2] בני תורה – מפלגה חרדית-ליטאית. מייצגת את הפלג הירושלמי.
[3] הרב שמואל אוירבך – היה רב ליטאי ירושלמי, מנהיג זרם המיעוט הקיצוני בציבור הליטאי, “הפלג הירושלמי”. הרב אוירבך נפטר לפני כשלושה שבועות.
לפוסט קודם בנושא: https://goo.gl/CE6T7g
[4] הפלג הירושלמי – כינויה של קבוצת מיעוט בציבור החרדי-ליטאי, הונהגה ע”י הרב שמואל אוירבך עד לפטירתו. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי באידאולוגיה קיצונית ובפרט בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לא לשם קבלת פטור משירות. מאבקם של אנשי הפלג בגיוס חרדים מתבטא בהפגנות סוערות בכל רחבי הארץ.
לפוסט קודם בנושא: https://goo.gl/T7cnkk
[5] הרב גרשון אדלשטיין –
[6] סדר א’ – יום הלימודים בישיבה מחולק לשלושה סדרים. סדר א’ בבוקר, סדר ב’ אחר הצהריים וסדר ג’ בערב.
[7] משגיח – המנהל הרוחני בישיבה. תפקידו לדאוג לתלמידי הישיבה ולהתנהגותם. אחראי לחנך את התלמידים מבחינה רוחנית וגם להעניש תלמידים שחרגו מההתנהגות המקובלת בישיבה.
[8] זמן – הלימוד בישיבות מחולק לתקופות המכונות “זמן”. זמן אלול הוא מראש חודש אלול עד מוצאי יום כיפור, זמן חורף הוא מראש חודש חשוון ועד ראש חודש ניסן וזמן קיץ הוא מראש חודש אייר ועד תשעה באב. זמני החופשה מכונים “בין הזמנים”.